• 0

11 Kasım 2020, 15:13 - Anasayfa // BELEDİYE Haberi yazdır

Başkan Eroğlu; 'Tokat'ta her adımda tarihin izlerini görebilirsiniz'

Başkan Eroğlu; 'Tokat'ta her adımda tarihin izlerini görebilirsiniz'

Evliya Çelebi'nin Cisri Müsenna diye övgüyle bahsettiği Tokat'taki Tarihi Hıdırlık Köprüsü'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ta Yeşilırmak üzerinde 1250 yılında Selçuklular tarafından kesme taştan yapılan yaklaşık 151 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde 5 gözlü köprü, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun girişimleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü Köprüler Dairesi Başkanlığının destekleriyle eski ihtişamına yeniden kavuşuyor.

 
770 yıllık Selçuklu eseri köprünün taşları ortaya çıktı
 
Yeşilırmak üzerinde bulunan 770 yıllık Selçuklu eseri Hıdırlık Köprüsü'nde, Karayolları Genel Müdürlüğü Köprüler Dairesi'nce başlatılan restorasyon çalışmasıyla üzerine dökülen asfaltın kazılması sonucu eski döşeme taşları ortaya çıktı.
 
Tokat kent merkezinden geçen Yeşilırmak üzerinde yer alan, kesme taştan yapılan 151 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki 5 gözlü Hıdırlık Köprüsü, 1250 yılında Selçuklular döneminde yapıldı. İsmini su kenarındaki yeşillik ve ağaçlık alanlara verilen sıfattan alan ve 2013 yılında araç trafiğine kapatılan köprünün üzerine 20 yıl önce dökülen asfaltın kazınarak eski haline dönüştürülmesi için Karayolları Genel Müdürlüğü Köprüler Dairesi'nce çalışma başlatıldı. Yapılan restorasyon çalışmalarında asfaltın kazınmasıyla köprünün döşeme taşları ortaya çıktı.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 770 yıllık tarihi Hıdırlık Köprüsü’nde devam eden çalışmaları teknik ekibiyle birlikte yerinde inceledi.
 

Her Adımda Tarihin İzlerini Görebilirsiniz

Köprüde devam eden çalışmalarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat’ta her adımınızda tarihin izlerinin görülebileceğini belirtti.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada; “Tokat şehrimiz doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle en nadide iller arasında yer alıyor. Tokat Belediyesi olarak bizler, bir yandan şehrimizin altyapısına, yollarına, asfaltına kısaca temel belediyecilik hizmetlerine yönelik köklü çözümler üretirken bir yandan da bu şehrin tanıtımını sağlamak, tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkarmaya gayret ediyoruz. İşte bunlardan biri de Hıdırlık Köprümüzdür.

Tarihsel süreçte köprümüze birçok isim verilmiştir. Evliya Çelebi bu köprüye, “Cisri Müsenna” demiştir. Halk arasında; Taş Köprü, Tozanlı Köprüsü, Yeşilırmak Köprüsü, Büyük Kemer, Hıdırlık Köprüsü gibi isimlerle de anılmıştır. Hıdırlık ismi, yan tarafı yeşillik alan olan veya zaviyelerin, yatırların kenarı manalarına gelmektedir. Tarihi köprümüz, 2. Gıyaseddin Keyhüsrev'in 3 oğlunun birlikte hükümet ettiği dönemde onların vezirlerinden bir tanesi tarafından yapılmıştır. Selçuklu döneminde sülüs denilen yazı stili ile 4 satırlık görkemli bir kitabesi vardır.
 

Şuanda köprümüzde hummalı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Tarihi süreç içerisinde birçok kez düzenleme amacıyla köprü üzerine ve duvarlarına farklı malzemeler kullanılmıştı. Bunları tamamen kazıyarak, tarihi taşlarını, dokusunu ortaya çıkartıyoruz. 770 Yıl önce kullanılan malzemeler silinerek tamiri yapılacak ve o şekli ile kullanılacak. Ayrıca yapılacak olan çalışmalarla köprünün spreyle boyanan taşları da temizleniyor. Kanal Tokat projemiz içerisinde ayrı bir yere sahip olan köprümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacağız.
 
Bu Şehre Dokunun

Bizler bu şehre sevdalıyız. Bu şehirde yaşayanların ve ziyaretçilerimizin şehrimize dokunmasını istiyoruz. Çünkü Tokat’ta her adımınızda tarihin izlerini görebilirsiniz. Bunun için tüm gayretimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer BELEDİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]