• 0

16 Kasım 2020, 15:33 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Ekoloji Birliği, 'Enerji ve maden torba yasa teklifi geri çekilsin'

Ekoloji Birliği, 'Enerji ve maden torba yasa teklifi geri çekilsin'

Salı günü (yarın) TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanması beklenen 'Maden ve Enerji Yasası' olarak da adlandırılan yasa tasarısını eleştiren Ekoloji Birliği, tasarı için, maden ve enerji şirketlerine daha fazla teşvik, daha fazla kıyak sağlayan tasarı geri çekilmeli' çağrısı yaptı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak yaptığı açıklamada, “Elektrik Enerjisi Kanunu ve Bazı Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yarın Meclis Genel Kurulu’na geliyor. Bu yasa teklifi yasalaşırsa, enerji ve maden şirketleri dikensiz gül bahçesinde istedikleri gibi at koşturacak, verilen yeni teşvik ve desteklerle karlarına kar katacaklar.  Köylülerin tarlalarına el koyacaklar.   Yasa teklifini hazırlayanların gerekçesinde yazdıkları ve Komisyon toplantısında da belirttikleri gibi şirketlerin önündeki son engeller de kaldırılıyor.” dedi.
 
 
Tepkiliyiz

Özbucak açıklamasını sürdürerek tasarıya tepkili olduklarını vurgulayarak, “Ekoloji Birliği olarak taslağın gündeme geldiği ilk günden bugüne kadar tüm maddeleri değerlendirerek tepkimizi gösterdik. Görüşlerimizi Sanayi Komisyonu’na yazılı olarak ilettik.  Yerellerde kurulmuş ve yaşam alanlarına sahip çıkan, mücadele eden 63 dernek ve platformun bir araya gelerek oluşturduğu Ekoloji Birliği olarak, teklifin geri çekilmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz.” dedi.
 

Tasarıda neler var?

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, maddelerin içeriği hakkında şu bilgileri verdi. “Yasa taslağı gerçekleşirse neler olacağını bir kez daha vurguluyoruz: Maden şirketlerinin ruhsat alanı dışında da tesis kurmaları sağlanıyor. Maden şirketlerinden çeşitli işlemlerinde istenen “borcu yoktur” yazısı istenmeyerek, kamu alacaklarının takibinden vazgeçiliyor. Havaya bir sürü kimyasal ve zehirli gaz salan, atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünleri, orman ürünlerini ve çöpü yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılıyor ve teşvik ediliyor. Biyokütle santrallarının önü daha da açılıyor.  Bugüne kadar güç sınırı olmaması nedeniyle sayısı oldukça fazla şirkete destek sağladığı bilinen ve şirketlere sermaye aktaran “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM)” kapsamı daha da fazla genişletiliyor.  YEKDEM ile Karadeniz derelerinde ekolojik yıkımlara ve sel felaketlerine neden olan HES’lerin sayısının artışına neden olunuyor. Cumhurbaşkanı izni ile, BOTAŞ, TPAO gibi kurumlar tarafından daha önce yurtdışında kurulmuş olan şirketlere, T.C. Kanunlarından muaf olmak üzere, yurtdışına yönelik çalışmak amacıyla, her türlü denetimden uzak, yurt içinde de enerji şirketleri kurmaları sağlanıyor.  Enerji üretim tesisleri için gereken taşınmazlar daha önce Maliye Bakanlığı tarafından kamulaştırılırken ve kamu yararı kararı alınması gerekirken yetki EPDK’ya veriliyor, kamu yararı kararı olmaksızın istimlak olanağı sağlanıyor ve halkın, köylünün topraklarının sermayeye peşkeş çekilmesi süreci daha da hızlandırılıyor.  Dağıtım şirketlerine çeşitli kolaylıklar sağlanarak daha fazla kar elde etmeleri sağlanıyor. Ülkemizin her yerinde köylüleri ve halkı canından bezdiren, ekolojik yıkımlara yol açan, havayı, su kaynaklarını ve tarım alanlarını kirleten ve HES’ler, JES’ler ve RES’lere YEKDEM destekleri devam ettiriliyor.  Jeotermal alanların ihale bedellerinin taksitlendirilmesi sağlanarak JES’lerin sayıca daha fazla artmasının önü açılıyor. Bu nedenle ülkenin ve halkın geleceğini yok eden, toprağımızı, suyumuzu, tarım alanlarımızı, ormanlarımızı yok edecek olan bu yasa teklifi tartışmasız geri çekilmelidir. Sermayeden değil, halktan yana, ekolojik dengeyi gözeten enerji ve maden politikası! Torba yasa teklifini geri çekin!” dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]