• 0

16 Kasım 2020, 15:34 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Sadık Turan, 'Ormanlarımızı ve tarım alanlarını yok edecek'

Sadık Turan, 'Ormanlarımızı ve tarım alanlarını yok edecek'

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan, 'Enerji ve Maden Torba Yasası' Ormanlarımızı ve tarım alanlarını yok edecek' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Elektrik Enerjisi Kanunu ve Bazı Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili alt komisyon ve komisyonda görüşmeleri tamamladılar. Tarım alanlarımızı ve ormanlıklarımızı talana açarak tahrip edecek torba meclise geliyor. Komisyon toplantılarından yansıyanlara bakınca AKP iktidarı maden ve enerji şirketlerine hizmette sınır tanımıyor. AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Satıroğlu Komisyonda yaptığı konuşmada “yapılan düzenlemeler ile tamamen, yatırımcı ve işletmecilerimiz lehine birtakım kolaylıklar getirmeye çalıştık” diyerek, gerçek niyeti ortaya koymuştur.

Yaşam hakkı torbaya sığmaz diyoruz çünkü bu torba yasa tasarısı ile başta üretici köylüler olmak üzere halkın yararına bir şey olmadığı gibi tarım ve ormanlık alanlarla birlikte yaşam alanlarımız talana ve tahribata açılmaktadır.
 
 
Şirketlere ruhsat alanı dışında, maden sahasını genişletme hakkı tanınırken maden sahasını genişletenlere verilen 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar para cezası kaldırılmış oluyor.
 
Maden şirketlerinden kamu alacakları açısından vazgeçilirken şirketlerin faaliyetini sürdürmesi için yürüttükleri işlemlerde borcu yoktur yazısı istenmeyecek.

Başta lastik olmak üzere çöp yakarak enerji elde edilen enerji üretim tesisleri olan Biyokütle enerji santralleri yenilenebilir enerji santralleri olarak kabul edilecek. Böylece tüm dünyada çöp ve atıklardan kurulmak isten ülkelerin çöpü biyokütle santralinde yakılmak üzere ülkemizde birikecek. Zehirli gazı, atığı halka karı patronlara, ülkeyi dünyanın çöplüğü haline getirecek bu uygulamaya hayır diyoruz.

Enerji santrali ve tesisleri için gereken alanlar kamulaştırılırken kamu yararı aranma şartını kaldırarak Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna kamu yararı aranmadan istimlak yetkisi verilmektedir. Böyle başta üretici köylüler olmak üzere halkın tarla, bağ, bahçe ve arsa gibi mallarının kamulaştırma yoluyla şirketlere peşkeşinin önü açılmaktadır.
Bu yasa tasarısı ile maden ve enerji şirketlerine kolaylıklar getiriliyor. Torba yasa ile maden şirketlerine, 21 elektrik dağıtım şirketlerine, Yenilenebilir enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasından nemalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine çeşitli imtiyaz ve avantajlar sağlanmaktadır.

Tüm Üretici Köylüler Sendikası olarak iktidarın su kaynaklarını, tarım alanlarını ve ormanları şirketlerin talan ve tahribine açan bu yasa taslağının geri çekilmesini istiyoruz. Bu tasarı üretici köylüleri, topraklarından uzaklaştırarak tarımın yok olmasına neden olacaktır.

Tüm Köy Sen olarak bir kez daha vurguluyoruz; ekoloji dengeyi altüst edecek, tarım orman ve su kaynaklarını yok edecek olan bu yasa tasarısı geri çekilmelidir.

Tarım geleceğimizdir. Toprağımıza, suyumuza, ormanımıza, tarım alanlarına sahip çıkıyoruz. Torba yasanın geri çekilmesi için başta üretici köylüler olmak üzere halkımızı mücadeleye çağırıyoruz.

Sadık Turan
Tüm Köy Sen Genel Başkanı
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.191 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]