• 0

18 Kasım 2020, 14:41 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'ta çiftçilere safran üretimi özendirilecek

Tokat'ta çiftçilere safran üretimi özendirilecek

Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, 'kırmızı altın' diye adlandırılan safranın çiftçilere tanıtılması için proje başlattı. Osmanlı döneminde Tokat'ta yetiştirilen safranın üretiminin yeniden yaygınlaştırılması için çaba gösterilecek.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, kilosu 30 ile 70 bin TL arasında satılan ve Osmanlı döneminde Tokat'ta yetiştirilen safranın bölgede tekrar üretiminin teşviki için 500 metrekarelik alana dikim yaparak çalışma başlattı. Yapılan çalışmaların sonucunda ürünün Tokat çiftçisine tanıtılarak, bölgede yeniden üretiminin yapılması ve ilin ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.
 
 
'BAŞARILI SONUÇLARLA ÇİFTÇİMİZİN KARŞISINA ÇIKACAĞIZ'
 
Safranın dünyanın en pahalı bitkisi olduğu söyleyen Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personeli Dr. Başak Özyılmaz, "Dünyada üretiminin yüzde 90'ını İran'ın karşılaması diğer ülkeleri biraz pasifize etmiş durumda. Safran yeni bir bitki değil, kültür bitkisidir. Doğada bulunan bir bitki olmamasına rağmen çok eskiye dayanan bir bitkidir. Özellikle Osmanlı tarihinde mevcut. Osmanlı döneminde de Tokat ilinde üretiminin yapıldığı ancak giderek de azaldığı kaynaklar arasındadır. Osmanlı tarihinde önemli olmasına rağmen git gide üretimi azalmış. Hatta yok olma seviyesine gelmiş. Tokat'ta da 2012 yılından itibaren yavaş yavaş canlanmaya başladı. Bununla ilgilide çalışmalar devam ediyor. Bizler de katkı sağlamak için bu proje ile yola çıktık. Biz burada dikim derinliği ve dikim sıklığı ile çalışma başlattık. Özellikle bitki veriminin maksimum seviyede olabilecek şekilde araştırmalarımız başladı. Bu araştırmalar sonucunda başarılı sonuçlarla çiftçimizin karşısına çıkacağız" dedi.
 
'TIBBİ VE AROMATİK OLARAK KULLANILAN BİR BİTKİ'
 
Safranın birçok alanda kullanıldığını söyleyen Özyılmaz "Safran baharat bitkisi olarak kullanılıyor. Onun dışında safran hem tıbbi amaçlı kullanılan hem de aromatik olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle içindeki etken maddeler sayesinde kanserden tutun, bağışıklık sistemine kadar birçok alanda da kullanılıyor. Genellikle kimya ve eczacılık endüstrisinde kullanılan bir bitkidir" diye konuştu.
 
 
DHA-Genel - Türkiye-Tokat
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]