• 0

03 Mart 2021, 14:18 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Manda sütü toplama merkezi yolda

Manda sütü toplama merkezi yolda

Tokat'ta artan manda popülasyonu sonrasında Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği tarafından süt toplama merkezi için de girişimlere başlandı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Muzaffer Keser, Manda sütünün değerlendirilmesi için ortaya konan proje ile yıllık 105 ton süt toplamayı hedeflediklerini söyledi.
 
Başkan Keser: “Süt toplama merkezi için çalışmalarımıza başladık. Bununla alakalı DOKAP’a proje verildi. Proje bedelinin de yüzde 20’si, Milletvekilimiz Mustafa Arslan’ın girişimleri ve Tokat Valisi Dr Ozan Balcı’nın talimatlarıyla Tokat İl Özel İdaresi tarafından finanse edilecek. DOKAP yüzde 80’inin karşılıyor projemizin. Proje bedeli ise günümüz fiyatlarına göre yaklaşık 2 milyon lira. Tarım İl Müdürlüğüne ait arazide yaklaşık 2 dönümlük bir alana kurulacak tesiste günlük 500 kilo süt toplanması hedefleniyor. Bu da aylık 15 ton gibi bir süte karşılık geliyor. Mandalar yılın 210 günlük laktasyon süreci de hesaplandığında, buna bağlı olarak bir hayvandan 7 ay süt alınıyor. Aylık 15 tondan 7 ay boyunca yıllık 105 ton civarında süt toplamayı hedefliyoruz. Bizlerden desteklerini esirgemeyen Milletvekilimiz Mustafa Arslan’a, Tokat Valimiz Dr Ozan Balcı’ya, İl Genel Meclisi Başkanımız Erol Duyum ve Tarım ve Orman İl Müdürümüz Orhan Şahin’e teşekkür ediyorum. Bu proje ile Tokat ekonomisine büyük katkı sağlanacak” şeklinde konuştu.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]