• 0

08 Mart 2021, 15:31 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

DSİ Genel Müdürü Yıldız, Tokat Turhal Barajı'nda

DSİ Genel Müdürü Yıldız, Tokat Turhal Barajı'nda

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Proje ve İnşaat Dairesi Başkanı Ali Gökyel, Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, DSİ 7. Samsun Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, beraberlerinde ki teknik heyet ve yüklenici firma yetkilileri ile birlikte 6 Mart Cumartesi günü Tokat Turhal Barajında incelemelerde bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

‘’Turhal İlçesinde Yazıtepe, Kazova ve Turhal Ovalarına ait 43 bin 660 dekar tarım alanına can suyu olacak ve Turhal İlçe Merkezinin talkın riskini azaltacak Turhal Barajında çalışmalar devam ediyor.’’
 
DSİ Tokat iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Tokat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
 
İlk olarak Turhal Barajı şantiyesinde incelemede bulunan Yıldız, daha sonra şantiyeye geçerek baraj inşaatında gelinene seviye hakkında ilgililerden brifing aldı.
 
 
İncelemelerinin ardından açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Bugün teknik ekibimiz ile birlikte Turhal Barajı inşaatımızda incelmelerde bulunarak çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldık. Turhal Barajı inşaatımızda gövde dolgusu, dolusavak ve rolekasyon yolunda çalışmalara devam edilmektedir.
 
Tokat Turhal Barajımızın temelden yüksekliği 121 metre olup, barajın tamamlanması ile Turhal ilçe merkezinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan yılda 14,84 hektometreküp su temini ve 0,79 megavat kurulu gücüyle enerji üretimi sağlanacak ve 43 bin 660 dekar tarım arazisi suya kavuşacak. Ayrıca Turhal ilçe merkezi de taşkından korunacak." bilgisini verdi.
 
Yıldız, söz konusu projenin tamamlanmasıyla 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.293 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 56 milyon 452 bin 380 TL katkı ve 1.268 kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflendiğini de belirterek çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]