• 0

28 Aralık 2017, 19:34 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Tarım Yatırımlarına 252 Milyon Euro'luk Yeni Hibe

Tarım Yatırımlarına 252 Milyon Euro'luk Yeni Hibe

Vali Dr. Ömer Toraman 21 Aralık 2017 tarihinde açıklanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) IPARD II Programı üçüncü başvuru çağrı ilanından toplamda 252 milyon avro hibe desteğinin verileceğini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Vali Dr. Ömer Toraman 21 Aralık 2017 tarihinde açıklanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) IPARD II Programı üçüncü başvuru çağrı ilanından toplamda 252 milyon avro hibe desteğinin verileceğini söyledi.
 
Vali Toraman proje başvurusu yapıp projeleri uygun bulunan faydalanıcılara hibe desteğinin verileceğini kaydederek, şunları söyledi: "İlan kapsamında 'Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri'nde süt hayvancılığı, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi sektörlerine yönelik sunulacak projeler için 164 milyon 706 bin avro destek bütçesi ayrılmıştır, bu sektörde hibe oranları yüzde 40 ile 70 arasında değişmektedir, "Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri"ndeki bitkisel üretim (tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, fide fidan yetiştiriciliği, süs bitkileri yetiştiriciliği kapsamında seracılık ve mantarcılık), arıcılık, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik sunulacak projelere ise 87 milyon 239 bin avro hibe desteği verilecektir. Bu sektörde ise hibe oranının yüzde 65’dir, proje kapsamında faydalanıcılara ayrıca KDV muafiyeti de sağlanmaktadır. Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirinde hibe oranın içerisinde Tokat’ın da bulunduğu on beş ilde yüzde 65 olarak uygulanacak. Diğer illerde hibe oranın yüzde 55, bu kapsamda avantajlı iller arasında yer alıyoruz.
 
TKDK Tokat İl Koordinatörlüğü olarak 2011 yılından itibaren yatırımcılarımıza hibe desteği vermekteyiz. IPARD I programının uygulandığı dönem içerisinde toplam yatırım tutarı 140 milyon lira olan 239 proje desteklenmiş bu kapsamda faydalanıcılara 55,7 milyon liralık hibe destek verilmiş ve yaklaşık 900 kişiye istihdam sağlamıştır. IPARD II programı kapsamı birinci çağrı ilanında toplam yatırım tutarı 40 milyon lira olan 29 başvuru ile sözleşme imzalanmış ve projelerin yapım çalışmaları devam etmekte olup söz konusu yatırımlar tamamlandığında yaklaşık 24 milyon TL hibe ödemesi yapılacak. İşleme ve pazarlama sektöründe 10 milyon liralık proje başvurusunun işlemleri de hali hazırda devam etmektedir. Vatandaşlarımızı üçüncü çağrı kapsamında hibe desteği alabilecekleri sektörler hakkında bilgi almak ve başvuru çağrı dönemi içerisinde proje sunmak üzere TKDK Tokat İl Koordinatörlüğüne davet ediyoruz. Başvurular Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbiri için 12 Şubat-15 Mart 2018   tarihleri arasında, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbiri için başvurular 01 Mart- 5 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılabilecektir."
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]