• 0

21 Nisan 2022, 19:19 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Vefatının 55. yılında Ali Fuat Başgil Tokat'ta anıldı

Vefatının 55. yılında Ali Fuat Başgil Tokat'ta anıldı

Tokat Valiliği himayelerinde Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Kitap Tokat Projesi kapsamında vefatının 55. yılında Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil yapılan programda anıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ali Fuat Başgil’in hayatı, eserleri, fikirleri ve gençlerle ilgili olarak dile getirdiği görüşleri lise öğrencilerinin hazırladığı panelde ele alındı. 26 Haziran Kültür Sarayı’nda yapılan programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Özel İdare Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
 

Panel sonrasında değerlendirme konuşması, TOGÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İsmet Türkmen tarafından yapıldı. Türkmen konuşmasında şunları söyledi: “Ali Fuat Başgil, hayat yolculuğuna mütevazı bir ailenin evladı olarak Samsun Çarşamba’da başladı. İlk gençlik yıllarında on beş arkadaşıyla Kafkas cephesine katılmış, kaderin bir tecellisi olarak eve geri dönen üç kişi arasında yer almıştır. Feyz aldığı büyüklerinin tavsiyesiyle tahsiline devam eden Başgil; Fransa’da lise ve üniversite tahsilini tamamladıktan sonra ülkesine hukuk doktorası ile dönmüştür.Başgil, aynı zamanda tarih, felsefe ve ilahiyat alanlarında kendini yetiştirmiş, çok yönlü bir şahsiyettir. Hatay’ın ana vatana katılmasında da katkıları olanBaşgil, Cenevre görüşmelerinde de ülkemizi temsil eden isimler arasında yer almıştır. Sorbonne Üniversitesinde yılın en iyi doktora tezine imza atan Nurettin Topçu’nun ödül olarak yirmi dört saat Türk bayrağının göndere çekilmesini istediği gibi Ali Fuat Başgil de aynı duyarlılıkla Batı’yı tanımış, oradan istifade etmiş ancak milli benliğini her zaman muhafaza etmiş ve yüceltmiştir. Cenaze töreninde tabutunun üstünde Türk bayrağı olmasını kâfi görecek kadar mütevazı olan Ali Fuat Başgil’den hala öğrenecek çok şeyimiz var. Siz gençler olarak Ali Fuat Başgil’i tüm bu yönleriyle örnek alıp, kendinizi her alanda yetiştirip iki bin yıllık millet hafızasını sonraki nesillere aktaracaksınız.”
 
 
Programda yaptığı konuşmada Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise şunları söyledi: “Üniversite yıllarında kitapları ve fikirleriyle tanıştığım Ali Fuat Başgil’in Gençlerle Baş Başa isimli eseri benim zihin dünyamda büyük tesirler bıraktı. O zaman düşündüm ki bu kitabı gençlerin lise çağlarında okuması gerekir. Tokat’ta lise öğrencilerimizi bu eserle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sadece bu eseri okumak bile büyük başarıyken öğrencilerimiz yarışma vesilesiyle onun fikirlerine ve örnek şahsiyetine yakınlaştılar. Panelde görev alan öğrencilerimiz farklı açılardan Başgil’i anlama ve anlatma imkânı buldular. Hayal kurmak, hayalleri uğrunda zevkle çalışmak, kararlı olmak ve kendini terbiye etmek hayatın en güzel dönemi olan gençlikte hayati bir meseledir. Gençlerimiz Başgil’in ifade ettiği prensipleri öğrenir ve benimserse hem kendi gelecekleri hem de ülkemizin ve insanlığın hayrına güzel işler başaracaklardır.”

Programın sonunda proje kapsamında 2018 yılından itibaren lise öğrencilerine hediye edilen “Gençlerle Baş Başa” isimli eser üzerinden yapılan kitap değerlendirme sınavında başarı gösteren öğrencilere ödülleri takdim edildi.
 
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]