• 0

10 Haziran 2022, 15:34 - Anasayfa // BELEDİYE Haberi yazdır

Mevlana İdris Zengin, Tokat'ta anıldı

Mevlana İdris Zengin, Tokat'ta anıldı

Tokat 4. Kitap Günleri Fuarı'nda söyleşisi planlanan Yazar Mevlana İdris Zengin'in geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetmişti. Merhum yazar için Tokat'ta söyleşisinin olduğu saatte anma programı düzenlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Belediyesi ev sahipliğinde Tokat Valiliği, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Kent Konseyi işbirliğiyle bu yıl 4.’sü düzenlenen Tokat Kitap Günleri Fuarı Cumhuriyet Meydanında devam ediyor.
 
Organizasyon kapsamında 100 yazar Tokat’ta okurları ile buluşmalar gerçekleştiriyor. Bu yazarlardan birisi de geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçirdikten sonra yoğun bakımdaki hayat mücadelesini kaybeden Mevlana İdris Zengin’di.
 

 
BAŞKAN EROĞLU DUYURMUŞTU

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun duyurduğu vefat haberi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Yazar Zengin için bir taziye mesajı yayınlamıştı. Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden şair ve yazar Mevlana İdris Zengin, Kahramanmaraş'ta kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 56 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yazarın Tokat’taki söyleşisi ise iptal edilmeyerek bir anma programına dönüştürüldü. Yazar Mahmur Hasgül ve Yazar Alişan Kapaklıkaya’nın da yer aldığı anma programında, Yazar Zengin şiirleriyle anıldı.
 
ZENGİN İZ BIRAKAN YAZARLARDANDI

Yazar Alişan Kapaklıkaya, kendisinden önce söyleşi gerçekleştirecek olan Mevlana İdris Zengin’in ruhunun okurları ile birlikte olduğunu söyledi. Kapaklıkaya: “Biliyor musunuz bazı insanların bedeni ölüyor, nefesi duruyor ama bizim kalplerimizde yaşamaya devam ediyor. Sayın İdris de öyle bir insandı. Yani şurada bedeni belki sahibine gitti ama O’nun ruhu yaşıyor. Benim kızım da otuz yaşında vefat etti. O da yaşıyor. Onun için kendisine dua ediyoruz. Allah mekanını cennet eylesin. Bazı insanlar geçtikleri yerde iz bırakıyorlar. Bazıları dumanın isini bırakıyorlar. Mevlana İdris kardeşimiz gönlümüzde iz bırakanlardan Allah rahmet eylesin” diye konuştu.
 

 
SAYGIYLA YAD EDİLDİ

Anma programını tertip eden Yazar Mahmut Hasgül de okurlarının söyleşi saatinde Yazar Zengin’i anmak için toplandıklarını söyledi. Hasgül: “Tokat'ta kitap fuarı düzenlenmekte ve bugün için bu saat için Mevlana İdris Zengin de yazar olarak davetliydi ve bu saatte söyleşisi gerçekleşecekti. Mevlana İdris, Türk edebiyatının son dönemdeki en kimlikli, kendi üslubu olan çok değerli yazarlarından. Aynı zamanda çocuk edebiyatında da güzel eserlerle edebiyata katkı sunan isimlerdendir. Büyük bir kayıp yaşadı Türkiye. Bizler büyük bir kayıp yaşadık. Tokat'ta okurlar büyük bir kayıp yaşadı. Şu anda O’nun vefatına rağmen, manevi olarak O’nun varlığını hissetmek üzere okurları toplandı şu anda alanımızda adeta onu dinlermişçesine saygıyla onu yad ediyor, rahmetle onu yad ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
MEVLANA İDRİS ZENGİN KİMDİR?
 
 
Mevlâna İdris Zengin, 1966 yılında Kahramanmaraş, Andırın'da doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İkindiyazıları, Diriliş, Dergâh, Albatros, Geniş Zamanlar ve Gerçek Hayat gibi birçok dergi ve gazetede, şiir, hikâye ve denemeleri yayımlandı.
 
Yakup Orakçı - Hami İşler
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer BELEDİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]