• 0

25 Ocak 2018, 15:19 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Tarihi Yüksek Kahve Eski Günlerine Dönüyor

Tarihi Yüksek Kahve Eski Günlerine Dönüyor

Behzat Bulvarı’nda devlet büyüklerinin konuşma yaptığı tarihi yüksek kahvenin turizme kazandırılması amacıyla geçen yıl başlatılan çalışmalarda önemli mesafe kat edildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Behzat Bulvarı’nda devlet büyüklerinin konuşma yaptığı Tarihi Yüksek Kahve'nin turizme kazandırılması amacıyla geçen yıl başlatılan çalışmalarda önemli mesafe kat edildi.
 
 
Tokat’ın tarihi ve turistik değerlerinin daha da katlanması amacıyla restore edilen Yüksek Kahve çalışmalarında sona gelindi. Yüksek Kahvenin restorasyonu bu hafta biterek İl Özel İdaresi’ne Cuma günü teslim edileceği öğrenildi. Yüksek Kahvenin restorasyonu ile Tokat’ın tarihi ve turistik değerlerinin daha da katlanması amaçlanıyor.
 
Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Yüksek Kahve ile ilgili yaptığı açıklamada, kahvenin üst katının “Demokrasi Müzesi” olacağını ve üst katta da kafe tarzı bir yerin oluşturulacağını söyledi. Başkan Eroğlu, “Behzat Bulvarı ile Behzat Caddesinin kesiştiği köşede yer alan yapı, halk arasında Yüksek Kahve ismiyle tanınıyor. 19.yy sonlarında inşa edildiği düşünülen yapı, Tokat`ın siyasi tarihinde önemli bir buluşma noktası işlevi görmüş. Başta Atatürk olmak üzere her dönemde başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri ve siyasetle uğraşan insanlar Tokat`a geldiklerinde Yüksek Kahve`de toplantılar düzenleyip, yapının balkonundan halka hitaben konuşmalar yapmışlar. İki Caddenin kesiştiği köşede yer alan ve konumuna göre biçimlenmiş yapı, iki katlı bir köşe yapısı. İkinci katı yarım yuvarlak alınlıkla sonlanan bölüm ve iki yan kanattan oluşan bir düzenlemeye sahip. Zemin kat ve birinci katı zamanla dükkânlara dönüştürülerek değişikliğe uğratılmış. İl Özel İdaremiz de bu değişikliklere devam ediyor. Restorasyon çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor.” dedi.
 
Behzat Bulvarı’nda yer alan ve Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Adnan Menderes gibi devlet büyüklerine konuşma mahalli olarak tarihi anlara şahitlik eden 112 yıllık tarihi kahve, Tokat Valiliği tarafından, turizme kazandırılması amacıyla yaklaşık 2 yıl önce 460 bin TL’ye satın alınmıştı.
Tokat OLAY


Etiketler : Tarihi, Yüksek Kahve, Menderes,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]