• 0

16 Mart 2018, 12:27 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

TSO Başkan adayı Sami Ulkü, 'TSO sığınılacak bir liman olmalı'

TSO Başkan adayı Sami Ulkü, 'TSO sığınılacak bir liman olmalı'

TSO Başkan adayı Sami Ülkü ve ekibi Reşadiye TSO üyeleriyle buluştu. Başkan adayı Ülkü, "Ticaret ve Sanayi Odası bir ağabeydir. Ticaret odası sığınılacak bir limandır. Tüm dertlerimizi ve sıkıntılarımızı paylaşacağımız ve bizi yönlendirecek bir noktadır. Biz bunu gördük biz bunu yaşadık" dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

TSO Başkan adayı Sami Ülkü ve ekibi Reşadiye TSO üyeleriyle buluştu. Başkan adayı Ülkü, “Ticaret ve Sanayi Odası bir ağabeydir. Ticaret odası sığınılacak bir limandır. Tüm dertlerimizi ve sıkıntılarımızı paylaşacağımız ve bizi yönlendirecek bir noktadır. Biz bunu gördük biz bunu yaşadık” dedi.
 
Nisan ayı içerisinde yapılacak olan Tokat Ticaret ve Sanayi Odası seçim çalışmalarını aralıksız devam eden Başkan adayı Ahmet Sami Ülkü ve ekibi Reşadiye ilçesinde TSO üyeleriyle bir araya geldi.
 
Reşadiye TSO üyelerine Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’na aday olma sürecini anlatan Sami Ülkü, TSO’nun dertlerin, sıkıntıların paylaşıldığı ve sığınacak bir liman olması gerektiğini vurgulayarak bu amaç doğrultusunda arkadaşlarıyla birlikte yola çıkma kararı aldığını söyledi.
 
 
“TSO, SIĞINILACAK BİR LİMAN OLMALI”
 
Tokat TSO Başkan Adayı Sami Ülkü, “Ticaret ve Sanayi odası bir ağabeydir. Ticaret Odası sığınılacak bir limandır. Tüm dertlerimizi ve sıkıntılarımızı paylaşacağımız ve bizi yönlendirecek bir noktadır. Biz bunu gördük biz bunu yaşadık. Ticaret ve Sanayi Odasının bu şekilde yönetilmemesi gerektiğini söyledik ve sonuç olarak arkadaşlarımızla birlikte yola çıkma kararı aldık. Projesi olmayan ve üyelerine yardımcı olmayan bir Ticaret ve Sanayi odası olmaz. Yeni çıkacak arkadaşlarımıza bakıyoruz. Projeniz var mı? Yok. Yapacağınız bir şey var mı? Yok. peki ben bir üye olarak soruyorum kendilerine; Benden nasıl oy isteyeceksiniz? Bizim hatırımız yok mu? Herkesin hatırı herkeste var bir şekilde ama maalesef hatırla geldiğimiz noktada ticaretimiz ortada. Hükümetin yatırımlarından aldığımız paylar ortada peki ne yaptık hiçbir şey. Onun için biz bu yola çıkma kararı aldık. Ve bu yola tertemiz pırıl pırıl 24 kişilik kendi işinde başarılı bir ekip kurduk” dedi.
 
MESLEK KOMİTELERİ BİRBİRİNE KARIŞMIŞ DURUMDA
 
Diğer adaylarında projeleriyle gündeme gelmesi gerektiğini söyleyen Ülkü, hatıra gönüle oy verilmemesi gerektiğini, vurguladı. Sami Ülkü, “Reşadiye’de Ticaret ve Sanayi odası üyelerimizle konuşunca dertleşince Ticaret ve Sanayi odası ne yapar ne eder dedik. Burada da gördük ki üye aidatı toplayan evrak veren bir oda Reşadiye’de de aynı. Gördük ki Tokat’tan bir farkı yok” dedi.
 
Meslek komitelerinin son dönemde birbirine karışmış bir durumda olduğunu ve her sektörün kendisine özgü komitesinde olması gerektiğini söyleyen Ülkü; “Bugün bakıyorsunuz Boyabat’ın nüfusu 40.000 15 tane komitesi var aynı zamanda Alanya’da 25 tane komite var. Adaylık açıklamamızı yaptıktan sonra Reşadiye’de bizi kim temsil edebilir dedik. Böyle bir araştırma yaptık. Çok değerli ağabeylerimiz çok değerli kardeşlerimiz gerçekten var ki Tokat’ta üst üste 5-6 sefer vergi rekortmeni olmuş kardeşimizle konuştuk dertleştik. Tokat ticaret ve sanayi odasına en fazla aidatı veren vergide Tokat’ta bir numara olan arkadaşımıza dedik ki biz sizle çalışmak istiyoruz kendisine ricada bulunduk. Burada Reşadiyeli TSO üyelerimizin temsilcisi hatta Ankara il temsilciliğimizi verelim dedik. Nedeni Tokat’ta en fazla vergiyi ve aidatı siz veriyorsunuz dedik. Oda sağ olsun bu konuda bizi hiç kırmadı. Buradan Erdem Kılıç bey’e yine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
Tokat TSO Başkan Adayı Sami Ülkü açıklamalarını şöyle sürdürdü:
 
SOSYAL BİR YÖNETİM SERGİLEYECEĞİZ
 
"Üyelerimizle olan ilişkilerimize önem vereceğiz. Herkesin kendi derdini anlatabileceği ortamlar sağlayacağız ve sosyal tesislerimizde sektörsel bazda toplantılar gerçekleştireceğiz. Bu toplantılarda da sektörün duayenleri toplantıya davet edeceğiz. Aynı zamanda toplantımıza şehrin idarecilerini çağıracağız. Şehrin idarecileri ile sektörün sorunlarını konuşacağız. Sektörün problemlerini ve dertlerini masaya yatıracağız."
 
BAŞARI ODAKLI EĞİTİMLER VERECEĞİZ
 
Bütün sektörlerde iş adamlarımızın ara eleman bulma sıkıntılarını gidermek için; İş garantili meslek kurslarımız var ama tam olarak aktif değil bunu aktifleştirip eleman sıkıntısını gidereceğiz.”
 
İHRACAT HEDEFİMİZ
 
Tokat Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizi ihracat 3,7 milyon dolardır. Türkiye’nin yapmış olduğu 2017 ihracat rakamı 157 milyar dolardır. Tokat bunun 3,7 milyon dolarını yapmış. Biz Tokat’ın ihracatını 2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyon yapmak istiyoruz.2019 yılında bunu 200 milyon çıkarmayı hedefliyoruz”.
 
MEVCUT HAVAALANINI AÇMAK İSTİYORUZ
 
Mevcut havaalanımız şu anda kapalı. Kapalı derken sadece uçak inip kalkmıyor. Yaklaşık bir yıla yakın zamana kadar da uçak inip kalkmıyor. Havaalanında çalışan 130 tane personelimiz var. 65 tanesi kadrolu 65 tanesi de taşeron işçi olmak üzere toplam 130 kişi çalışıyor. Şu anda mevcut havaalanında ve bu çalışanlarının giderleri hesaplandığında 1 milyon TL gibi bir gider ortaya çıkıyor. Biz en geç 3 ay içerisinde Tokat’a uçağı indirmeyi planlıyoruz.”
 
DEMİRYOLLARI İLE LOJİSTİK MERKEZİ KURACAĞIZ
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tokat’a geldiğinde Tokat-Turhal arasında demiryolu bağlantı yolunun kurulacağının sözünü verdiğini hatırlatan Ülkü, “Bununla ilgili projemizde hazır. Alt yapımızı da kendilerine sunacağız. Sayın milletvekillerimiz aracılığıyla bunu da almaya çalışacağız. Reşadiye’de organize sanayi bölgesi yok. Diyoruz ki Reşadiye’de niye organize sanayi bölgesi yok? Olması lazım. Organize sanayi bölgesi olursa ne olur esas olarak işe oradan başlamak lazım. Reşadiye’de erdem bey’le istişarede bulunduk. Belediye başkanımızla temaslarımız olacak. Bir kaç yeri tespit ettik. Bununla alakalı bir sunum yaparak bunu sanayi bakanlığından çıkartacağız” dedi. OSB kurulduğunda birçok yatırım teşvikinden de yararlanılabileceğini vurguladı. İşadamı Ülkü, “Bugün Dünya Ventonit Rezervlerinin yüzde 75’i Türkiye’dedir. Bu rezervlerin yüzde 80’ini de Reşadiye’de yer almaktadır. 400 tane sektöre hitap eden bir madenimiz var. Ama madenimiz nerde yerin altında. Dünya mermer rezervlerinin yüzde 8.8 Tokat’ta ama ne yazık ki çıkartamıyoruz.Bursa Orhaneli’ye mermer OSB açıldı. Hammaddeleri Denizli Pamukkale’den Afyon ve Manisa’dan geliyor. Bu değerleri Tokat’a kazandırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ticaret ve Sanayi odasında Yatırımcı ajansı kurarak bunları faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
 
 
TARIM ve HAYVANCILIK OSB'Yİ KURMAYI HEDEFLİYORUZ
 
Artova ve Reşadiye bölgesi en uygun alanlar. Bu OSB’nin içerisinde besi çiftlikleri, yem fabrikaları, et ürünleri fabrikaları, süt çiftlikleri, hayvan hastanesi, araştırma enstitüsü, Torf fabrikası, Biyogaz enerji üretim santrali gibi birçok birim mevcut bu tesisi kursak, burada 10-15 bin kişi istihdam sağlamış olacağız. Et üretimimiz 1 milyon ton 500 bin ton et ithal ediyoruz. Bunun 100-150 bin ton girelim pazarına eğer profesyonel hayvancılık yapmasak olmuyor denedik.”
 
DAHA ÇOK ÜRETİM DAHA ÇOK PAZAR
 
"Reşadiye’yi Kaplıca merkezi yapabiliriz Reşadiye’ye 5 yıldızlı bir termal otel yapılmasını sağlayabiliriz. Yayla turizmi için yatırımcı getirme çabası içerisinde olacağız. Bugün 2017 yılında Amasya’ya 587 bin turist geliyor ama Tokat’a 18 bin turist gelmiş. Bu kadar fark olabilir mi? Bu kadar olmaması lazım. Amasya’da ne var kral lahit ve 4 tane şehzade kafasından başka ne var.Tokat’ta bunlardan daha fazlası var. Karadeniz turuna çıkan bir kişi Amasya’ya geliyor. Tokat’a gelmeden Havza üzerinden Samsun’a geçip oradan turuna devam ediyor. Akkuş üzerinden 10 km‘lik bir tünel 2 viyadük yapılsa bu sorun ortadan kalkmış olur. Tükettiğimiz bütün ürünleri üretmemiz, ürettiğimiz ürünleri de en hızlı şekilde pazarlar bulacağımız bir Ticaret ve Sanayi odası bizi bekliyor.” diyerek sözlerini tamamladı.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]