• 0

14 Ocak 2023, 01:42 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Türkiye'nin ilk Sosyal Hizmetler Kampüsü

Türkiye'nin ilk Sosyal Hizmetler Kampüsü

Tokat'ta yapımına başlanan ve inşaat tamamlanma oranı yüzde 75'i bulan Türkiye'nin ilk Sosyal Hizmetler Kampüsü'nde çalışmalar hızla devam ediyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ta yapımına başlanan ve inşaat tamamlanma oranı yüzde 75’i bulan Türkiye’nin ilk Sosyal Hizmetler Kampüsü’nde;  Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü, Gündüzlü Yaşam Merkezi Müdürlüğünün yanı sıra yüzme havuzunun, açık kapalı spor alanlarının, hobi bahçelerinin, seyir teraslarının, yüzen kuş barınaklarının ve personellerin, çocuklar ile vatandaşların kullanımı için cami yapımı devam ediyor. Yaklaşık maliyeti 97 milyon 531 bin TL, sözleşme bedeli de 73 milyon 543 bin 500 TL olan projede çalışmalar hızla devam ediyor.
 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet modelleri ve 2022 yılında Tokat İl Müdürlüğü tarafından yapılan faaliyetler basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşıldı.
 
Kurum tanıtımı, sosyal yardımları, yatırımlar, ziyaretler ve projeler ana başlıkları ile geçtiğimiz yıl yapılan çalışmaların ayrıntılı olarak anlatıldığı sunum, Aile ve Sosyal Hizmetler Tokat İl Müdür Yardımcısı Güngör Yüce tarafından yapıldı. İl Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasında Tokat basını ile ilk toplantı gerçekleşti.
 
 
Değerlendirme toplantısı öncesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Tokat İl Müdürü Mahmut Özdemir; basın mensuplarına katılımlarından ötürü teşekkür ederek “Sizler, ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenerek, vatandaş ile kurumlar arasında köprü vazifesi görüyorsunuz. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bu toplantı vesilesi ile siz kıymetli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” dedi.
 
Konuşmasının başında İsveç'te terör örgütü PKK'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maketini asarak gerçekleştirdiği gösterilere değinerek başlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Tokat İl Müdürü Mahmut Özdemir; “İsveç başkentinde Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan alçakça saldırıyı kınıyorum. Tokatlı olarak buradan lanetlerimizi iletiyoruz. Hiçbir zaman, onların yapmış olduğu bu menfur saldırılar Türk milletinin kılına zerre kadar bir zarar vermeyeceğini bir defa daha ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
“FELSEFEMİZ ‘İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN’”
 
Tokat İl Müdürü Özdemir, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak “Toplumun her bir ferdine ulaşarak etkin sosyal hizmet sunumuyla ülkemizin sosyal kalkınmasında öncü kurum olmak” vizyonu doğrultusunda, bireyden aileye, aileden topluma uzanan çok geniş bir kesimi kapsayacak şekilde vatandaşlarımıza sosyal hizmetler ile sosyal yardımları sunmaktadır. Aile ve toplum yapımızın korunmasına yönelik eğitim ve farkındalık çalışmaları sürdürülmekte; başta kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımız olmak üzere vatandaşlarımıza yönelik koruyucu ve önleyici programlarımız etkin bir şekilde uygulanmaktadır. “İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın” felsefesi bütün çalışmalarımızın ve varoluş nedenimizin temelidir. Devleti devlet yapan, kimsesizlerin kimsesi olmasındandır. Devletimizin şefkatli elleri, engellilerimiz, yaşlılarımız, çocuklarımız, garip ve gurabanın her daim omuzlarındadır.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, arz odaklı çalışmayı görev edinmiş, hiçbir ihtiyaç sahibinin bizlere ulaşmasını beklememektedir” diye konuştu.
 
 
“KAMU HİZMETLERİNE ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
 
Tokat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak, hem Bakanlığın hizmet modellerinden vatandaşları yararlandırırken hem de yapmış oldukları projeler ile kamu hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak için çalışmalar yaptıklarını belirten İl Müdürü Özdemir, “Sosyal Destek Hızır Tokat Projesi gibi Türkiye’ye örnek olmuş projelerimiz ile şefkat elçilerimizin yapmış olduğu ziyaretlerde görülen eksiklikler ilgili kamu kurumlarına yönlendirilerek problemlerin çözüme kavuşması sağlanmaktadır. Sosyal Devlet anlayışımızın bu aşamalara gelmesinde ki vizyonel bakışı ile yolumuzu aydınlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, hizmetin yürütülmesindeki desteklerinden dolayı Bakanımız Sayın Derya Yanık’a, katkılarından dolayı Sayın Valilerimize ve milletvekillerimizin hepsine minnet ve şükranlarını sunuyoruz” dedi.
 
İl Müdürü Mahmut Özdemir’in açılış konuşmasının ardından 2022 yılı çalışmaları ile ilgili sunumu İl Müdür Yardımcısı Güngör Yüce yaptı. İl Müdür Yardımcısı Güngör Yüce’nin sunumuyla kurum hakkında bilgiler ve projeler şöyle:
 
16 RESMİ, 14 ÖZEL KURULUŞLA HİZMET VERİLİYOR
 
“Bakanlığımız vizyonu doğrultusunda Tokat’ımızda 16 Resmi, 14 Özel kuruluşumuz olmak üzere toplamda 30 kuruluş ile engelli, yaşlı, kadın ve çocuklarımıza hizmet vermekteyiz. 16 resmi kuruluşumuzun, 4 tanesi çocuk hizmetleri alanında, 4 tanesi engelli ve yaşlı hizmetleri alanında, 2 tanesi kadın hizmetleri alanında hizmet verirken 6 tanesi de aile ve topluma yönelik koruyucu, önleyici ve sosyal hizmet faaliyetlerini vatandaşlarımıza ulaştıran kuruluşlar olarak görevlerine devam etmektedir. Resmi kuruluşlarımızda bu hizmetlerimizi toplamda 784 personelimizle yerine getirmekteyiz.”
 
14 ÖZEL KURULUŞTAN 8’İ ÇOCUKLARA, 6’Sİ ENGELLİ BİREYLERE BAKIM SAĞLIYOR
 
14 Özel kuruluşumuzun ise 8 tanesi çocuklarımıza hizmet veren Gündüz Bakımevi, 6 tanesi de engelli vatandaşlarımıza bakım sağlayan bakım merkezleridir. Çocuk Hizmetleri alanında yatılı hizmet veren Tokat Çocuk Evleri Sitesi, Niksar Çocuk Evleri Sitesi, Turhal İhtisaslaşmış Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğümüzde 248 çocuğumuz koruma ve bakım altında kalmaktadır. İl Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren Koruyucu Aile ve Evlat Edinme Birimince 70 çocuğumuz (36 kız, 34 erkek çocuk) Koruyucu Aile yanına yerleştirilirken, günümüze kadar 23 çocuğumuz evlat edindirilmiştir.
 
 
180 ENGELLİ BİREY İLE 152 YAŞLI HİZMETLERDEN FAYDALANIYOR
 
Engelli Hizmetleri alanında yatılı hizmet veren Tokat Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğümüz ile Turhal Engelsiz Yaşam Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğümüzde 180 engellimize bakım hizmeti sağlanırken, Yaşlı Hizmetleri alanında yatılı hizmet veren Tokat Huzurevi ve Zile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğümüzde toplamda 152 yaşlımıza hizmet verilmektedir.  Kurumumuz denetiminde olan 6 Özel Bakım Merkezi ise 478 engelli vatandaşımıza ev sahipliği yapmaktadır.
 
‘KADINA EL KALKAMAZ’ PROJESİ KAPSAMINDA 106 BİN 922 ERKEK BİLGİLENDİRİLDİ
 
Kadın Hizmetleri alanında yatılı hizmet veren Kadın Konukevi Müdürlüğümüz ve gündüzlü kuruluşumuz olan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) tarafından 2022 yılında, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile Valiliğimiz himayesinde başlatılan Kadına El Kalkamaz Projesi kapsamında 106 bin 922 erkeğe bilgilendirme ve farkındalık eğitimi verilmiştir.
 
KADES UYGULAMASINI İNDİREN KADIN SAYISI 13 BİN 222
 
Ayrıca, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele kapsamında 65 bin 840 broşür dağıtılıp, 2 bin 539 pankart asılarak bilinçlendirme yapmıştır. Tüm bunların yanı sıra yapılan bilgilendirme çalışmalarının sonucunda ilimizde telefonlarına Kades aplikasyonunu indiren kadın sayısının 13 bin 222 olduğu İl Emniyet Müdürlüğü tarafından bildirilmiştir.
 
219 HAK SAHİBİ ŞEHİT YAKINI VE GAZİ VATANDAŞ İSTİHDAM EDİLDİ
 
İl Müdürlüğü bünyesinde hizmetlerine devam eden Şehit Yakınları ve Gaziler birimimiz, 2022 yılında 8 hak sahibi vatandaşımızı istihdam hakkından yararlandırırken, 9 hak sahibi vatandaşımızın atanma süreci devam etmektedir. 2014 yılında şehit yakınları ve gazilerimizin iş ve işlemlerinin kurumumuz tarafından üstlenilmesi ile birlikte günümüze kadar toplamda 219 hak sahibi vatandaşımıza istihdam hakkı kullandırılmıştır.
 
 
ŞEHİT YAKINI VE GAZİLERİMİZE ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI HAKKI
 
Birimimiz tarafından ayrıca 2014 yılından günümüze kadar 2022 hak sahibi şehit yakını ve gazilerimiz ücretsiz seyahat kartı hakkından yararlandırılmıştır. Birim personellerimizce tespit edilen, kurumumuza istihdam için ve ücretsiz seyahat kartı için başvuru yapan 375 şehidimizin yakını ile 714 gazimiz, 2022 yılında özel günlerinde ve bayramlar olmak üzere 2 bin 848 kez ziyaret edilmiştir.
 
EVDE BAKIM, SOSYAL EKONOMİK DESTEK, KORUYUCU AİLE HİZMETİ, DOĞUM YARDIMI…
 
Sosyal Yardımlar sunumunda Yüce; 2022 yılında 5 bin 396 aileye toplam 177 milyon 751 bin 301,90 TL Evde Bakım Hizmeti kapsamında ödeme yapıldığını, Sosyal Ekonomik Destek Kapsamında ise bin 62 çocuk için toplam 25 milyon 590 bin 129,30 TL ödeme yapıldığını bildirdi. Sunumun devamında, Sosyal Yardımlar kapsamında Koruyucu Aile Hizmetinde 53 Koruyucu aile yanında olan 70 çocuk için 3 milyon 279 bin 121,45 TL, Doğum Yardımı ile toplam 4 bin 412 ailemizin 4 bin 538 çocuğu için 1 milyon 856 bin 538,20 TL, 65 yaş ve üzeri yaşlılarımız, şehit yakını, gazi ve engellilerimizin kullanması üzere şehir içi ücretsiz seyahat için 2 milyon 86 bin 400,00 TL ödeme yapıldığını sözlerine ekledi.
 
2022’DE TOKAT GENELİ YARDIM MİKTARI 252 MİLYON 857 BİN LİRA
 
Ayrıca Yüce, 2022 yılında Özel Bakım Merkezlerinde kalan 451 engellimizin bakımı ve engellilerimizin harçlıkları için toplam 42 milyon 293 bin 853,77 TL ödeme yapıldığını da hatırlattı.2022 yılında Tokat genelinde 252 milyon 857 bin 344,62 TL yardım yapıldığını sözlerine ekledi.
 
İL MÜDÜRLÜĞÜ YENİ HİZMET BİNASINA TAŞINDI
 
Yatırımlar konusunda da basın mensuplarını bilgilendiren İl Müdür Yardımcısı Güngör Yüce, içerisinde Tokat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü ile Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinin bulunduğu İl Müdürlüğü hizmet binasının ihalesinin 30.11.2020 tarihinde İl Özel İdaresi tarafından yapıldığını, projenin 21 milyon 999 bin 88,081 TL bedelle tamamlandığını ve 03.11.2022 tarihinde yeni hizmet binasına taşınıldığını bildirdi.
 
TÜRKİYE’NİN İLK SOSYAL HİZMETLER KAMPÜSÜ İNŞAATININ TAMAMLANMA ORANI YÜZDE 75
 
Bir diğer yatırım olan ve Türkiye’nin ilk Sosyal Hizmetler Kampüsü’nden bahseden Yüce, mevcut olan Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğümüzün fiziksel koşullarının engelli vatandaşlarımızın günlük yaşantılarına karşılık vermediği, Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğümüzün kiralık binada şehir merkezine uzak bir bölgede yer alması, bölgede oyun parklarının ve çocuklarımızın sportif faaliyetlerini gerçekleştirecekleri tesislerin olmaması nedeniyle bir kampüsün yapılmasını, bunların yanı sıra engelli vatandaşlarımıza, yaşlılarımıza ve ailelerine yönelik aktivitelerin yapılabileceği bir Gündüzlü Yaşam Merkezinin yapılması fikri üzerine çalışmalar başlatıldığını aktardı. Sözlerinin devamında Yüce, Tokat Belediyesi ile mevcut Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğünün arsasının Belediyeye devredilmesi karşılığında yeni yapılacak olan Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğünün yapımında kullanılmak üzere 12 Milyon 600 bin TL bedelin ödeyeceği protokol imzalandığını, yanı sıra yatırıma destek olan İl Özel İdaresinin de Gündüzlü Yaşam Merkezi yapımına 6 milyon TL katkı sağladığını söyledi. 52 bin 253 metrekare alanda yapılan Sosyal Hizmetler Kampüsünde, Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü, Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü, Gündüzlü Yaşam Merkezi Müdürlüğünün yanı sıra yüzme havuzunun, açık kapalı spor alanlarının, hobi bahçelerinin, seyir teraslarının, yüzen kuş barınaklarının ve personellerimiz, çocuklarımız ile vatandaşlarımızın kullanımı için cami yapımının devam ettiğini ifade etti.  Projenin yapım sürecinden de bahseden İl Müdür Yardımcımız, proje yaklaşık maliyetinin 97 milyon 531 bin TL olduğunu, sözleşme bedelinin de 73 milyon 543 bin 500 TL olduğunu, çalışmaların hızla devam ettiğini ve inşaat sürecinin yüzde 75 oranında tamamlandığını belirtti.
 
SOSYAL DESTEK HIZIR TOKAT 102 BİN 120 HANEYE ULAŞTI
 
Yatırımların ardından projelere de değinen Yüce, ilk olarak Sosyal Destek Hızır Tokat projesinden bahsetti:“Talep odaklı hizmet yerine arz odaklı hizmet vererek, ihtiyaç sahibi vatandaşların tamamına ulaşma amacıyla 2019 yılında, dönemin Valisi Dr. Ozan Balcı’nın himayelerinde başlatılan proje kapsamında günümüze kadar 102 bin 120 hanede 275 bin 656 kişiye ulaşıldı. 2022 yılında proje faaliyetleri için İl Özel İdare bütçesinden 1 milyon TL kaynak kullanıldı.”
 
KARDES İLE TRAVMATİK DURUMDAN KURTULAN ÇOCUKLAR MESLEK EDİNİYOR
 
İl Müdür Yardımcısı Güngör Yüce, diğer bir proje olan Kardelenleri Destekleme Projesi (KARDES) kapsamında Turhal İhtisaslaşmış Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü bünyesinde; Tarımsal alan oluşturulması (Sera), Kümes hayvancılığı yapılması, Kardelen Kültür Sanat Evi yapılması. (Dikiş- Nakış, El Sanatları, Müzik, Saç ve Cilt Bakım, Eğitim Sınıfı) Böylelikle; Çocuklarımızın içinde bulundukları travmatik durumdan kurtulmaları, sağlıklı beslenmeleri ve meslek edinmelerinin sağlanmasının amaçlandığını belirtti.
 
Proje bütçesi 2 milyon 400 bin TL olan çalışmada bütçenin 1 milyon 200 bin TL’si Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından, 1 milyon 200 bin TL’si İl Özel İdaresince karşılandı.
 
ENGELLİ BİREYLERE BAKIM VERENLER DE EĞİTİM ALIYOR
 
2022 yılı Ağustos ayında İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Müftülüğü ile ortak olarak yürütmeye başlatılan “Engelli Bireylere Bakım Verenlere yönelik Eğitim ve Destek Projesi” projesinden de bahseden Yüce, ilimiz merkezi ve ilçelerimizde ikamet eden,  Müdürlüğümüzden evde bakım hizmeti alan bakıcılarımıza yönelik 30 eğitim düzenlendiği, bu eğitimler ile bin 174 bakıcımıza ulaşılarak bakım verenlere, bakım hizmeti ile ilgili gerekli bilgilerin verildiğini, bu bilgiler ile engelli bireylerin nitelikli bakım almasının sağlanması ve yine bakım verenlerin de doğru teknikler kullanarak kendi beden ve psikososyal sağlıklarının korunması, manevi olarak desteklenmesi amaçlandığını belirtti.
 
“SAĞLIKLI BEBEK MUTLU AİLE” PROJESİ DE HAYATA DOKUNUYOR
 
Yine İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Müftülüğü ile ortak olarak yürütülen “Sağlıklı Bebek Mutlu Aile” projesine de değinen Yüce, proje ile yeni doğan bebeklerin ailelerine yönelik; anne sağlığı, bebeğin her açıdan bakımı ve mahremiyet konularında bilgilendirme, bilinçlendirme eğitimlerinin verilmesi ve ihtiyaç tespit edilmesi halinde ekonomik olarak desteklenmelerinin amaçlandığını belirtti. Proje kapsamında 2022 Ağustos ayından itibaren, yeni doğum yapmış 409 aileye ulaşılarak gerekli eğitimler verildi.
 
BİRÇOK FARKLI PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ
 
Bununla da sınırlı kalmayarak kuruluşlarımızda kalan çocuklarımızın gelişimleri, engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın morallerini yükseltmek amacı ile ‘Sizin İçin Varız Her Zaman Yanınızdayız’, ‘Şehit Kabirleri Gül Koksun’, ‘ASPİM Bilgilendirme Sistemi’, ‘Geleceğe Beraber Bakalım’, ‘İyilik Irmağı’, ‘Ben Kimim’, isimli Projeler geliştirilerek hayata geçirildi diyerek sözlerine son verdi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Bu yazıyı okumadan konut satın almayın! Projeden konut, sıfır konut veya ikinci el konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 temel kural nedir?

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]