• 0

24 Mayıs 2018, 19:33 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Keneye karşı alınacak tedbirler

Keneye karşı alınacak tedbirler

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Zafer Parlak, keneye karşı vatandaşların dışarıda alınması gereken tedbirler hakkında açıklamada yaptı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Bahar ve yaz aylarında görülen ve genellikle kene ısırması sonrası bulaşan KKKA hastalığı 2018 yılında kentte şu ana kadar 9 kişide görüldü. Kene ısırması sonrası Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan KKKA Hastalığı Bölge Takip Merkezi'ne başvuran 9 kişi yapılan müdahalenin ardından taburcu edildi.
 
GOÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Zafer Parlak, keneye karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyleyerek, "Vatandaşlarımız keneye maruz kaldıklarını fark ettiklerinde eğer bu konuda eğitimli ve tecrübelilerse keneyi kendileri çıkarıp sağlık kuruluşlarına başvurabilirler. Ancak kenenin çıkarılması yönünde bilgileri, tecrübeleri eğitimleri yoksa mutlaka hastaneye başvurulup, acil servise başvurup kenenin orada çıkartılıp ve kişinin takibe alınması gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
UZUN KIYAFETLER GİYİNMELİ
 
Dışarıda çalışan çiftçi ve arazide çalışan işçilerin kene hakkında bilgili olması gerektiğini söyleyen Öğretim Üyesi Zafer Parlak, "Kene temasının olmaması için uzun kıyafetler giyinmeli, vücutta açık bir yer kalmayacak şeklide olan tercihen beyaz renkli çünkü fark edilebilmesi için uzun bot ve paçaların içeride kalması şekliyle çalışmaları uygundur. İşleri bittiğinde evlerine gittiklerinde mutlaka üzerlerini kontrol etmelilerdir" dedi.
 
 
(DHA), Fatih YILMAZ/TOKAT
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.098 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]