• 0

21 Mart 2023, 17:49 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Müstakbel Öğretmen Akademisi, ikinci mezunlarını da verdi

Müstakbel Öğretmen Akademisi, ikinci mezunlarını da verdi

Türkiye'de bir ilk olarak Tokat Eğitim-Bir-Sen'de ortaya konan Müstakbel Öğretmen Akademisi'nde ikinci mezuniyet heyecanı yaşanıyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

"Anadolu'nun birikimini öğretmenler vasıtasıyla gelecek nesillere taşıma" amacıyla Tokat'ta kurulan “Müstakbel Öğretmen Akademisi” geçtiğimiz yılki ilk dönemi ardından bu yıl da icra edilerek gelenekselleşti. Uzaktan ve yüz yüze olmak üzere toplam 11 eğitim alan öğretmen adayları, devamlılıklarına göre sertifika almaya hak kazandı.

Akademinin Tokat merkezli icra edilen kısmında Kemal Atangür'ün Geleneksel Sanatımız isimli dersi takip edildi. Ülkemizin usta hayalbazlarından olan Atangür, Karagöz sanatının inceliklerinden bahsederken tezhip, hat, meddahlık gibi geleneksel sanatlarımız hakkında da bilgiler verdi.

Kemal Atangür'ün dersinin yanısıra Şehir ve Kültür adlı ders ile Hasan Erdem konuk oldu. Tokat'ın önde gelen kültür insanlarından olan Erdem, gelenek ve kültürün ilintisinden bahsederken ufak ayrıntıların bile şehir hayatında kültür kodlarını oluşturduğunun altını çizdi. Şehir mimarisinin psikoloji, asayiş ve eğitime etkileri hakkında da bilgiler veren Hasan Erdem, şehir ve kültür hakkında yazılan kitaplardan da alıntılar yaparak dersini tamamladı.
 

Şiirin Şuur Yolculuğu isimli derste ise Mustafa Uçurum öğretmen adaylarına seslendi. Şiir ve edebiyatın tarih öncesinden gelen mazisinden yola çıkarak dergicilik kültürüne kadar pek çok alanına konuşmasında yer veren Uçurum, Mehmet Âkif İnan şiirlerinin yeri ve öneminden de bahsetti.

Bir başka dersin konusu olarak belirlenen Akademik Çalışmalar alanında ise Doktorant Aslıhan Kuşçuoğlu yer aldı. İnsanda akademik düşünme yetisinin nasıl oluştuğu sorusunu merkeze alan Kuşçuoğlu, bir düşüncenin bilimsel olması için çeşitli yöntemlere şamil olması gerektiğine vurgu yaptı.

Mahmut Delen ise kelimeler, kavramlar ve kavramların ideolojik aygıt olarak kullanılmasından bahseden bir sunum yaptı. Kelimelerin asırlardır çeşitli saiklerle dış etkenler tarafından topluma dayatılarak değiştirilmeye çalışılsa da dilin canlı bir organizma olarak halkın öz varlığı olarak kalışının altını çizen Delen, töre gibi kelimelerin medyada kullanıldığı bağlamda olumsuz çağrışımlar içererek topluma yayıldığını söyledi.

Akademinin son dersinde ise Dr. Fatih Sobacı işte anlamlılık ve buna bağlı değerleri işledi. Sobacı, "Acı herkes için aynı acı değildir. Anlam da herkes için böyle farklıdır. Anlamın derinliği yeni ufuklar açar ve bu sınırsız bir kaynak oluşturur. Sınırlı kaynaklar dış dünyada sınırsız kaynaklar iç dünyamızdadır. Anadolu'nun kültüründe yer alan değerler, özellikle Batı literatürünün hâlâ kavrayamadığı hakikatlerdir. Yeni keşfedilen pek çok kavram, esasında medeniyetimizde çoktan var olan şeylerdir" dedi.
 

ADAYLARA KATILIM BELGELERİ VERİLECEK

Akademinin sona ermesi ise akademiye devamlılık gösteren öğretmen adaylarına katılım belgelerinin takdim edilmesinin planlandığı öğrenildi. İftar daveti ile gerçekleştirileceği açıklanan takdim töreninin 27 Mart 2023'te yapılması planlanıyor. Akademi hakkında açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan şunları kaydetti: "Genç öğretmenlerimizin bilgilerine bir parça heyecan bir parça tecrübe irice bir parça edebiyat, din-felsefe, şehir kültürü, sanat ve anlamlılık katabilmenin hayali ile kurduğumuz “Müstakbel Öğretmen Akademisi” kendi türünde ülkemizde bir ilk olma hüviyetini taşıdı. Bizim için önemli bir hizmet alanı. İşe, üretmeye, büyütmeye, değer katmaya talibiz. Bu yolda elimizden tutan tüm eğitimcilerimize, katılımcı kardeşlerimize, Genel Koordinatörlüğü üstlenip her türlü fedakarlığı ile bu çalışmaya emek veren Mahmut Delen hocaya, akademimizin uzaktan öğretim faaliyetlerinde ve organizesinde emeği olan MAİV Akademi yetkililerine ve çalışmalarımızı yakından takip edip yüreklendiren destek veren Genel Başkanımız Ali Yalçın’a teşekkür ediyorum. Bugün gördüğümüz mutluluk için her türlü emek ve fedakarlığa değerdi. Siz değerli meslektaşlarıma da katılımları için çok teşekkür ederim" dedi.
Tokat OLAY


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Bu yazıyı okumadan konut satın almayın! Projeden konut, sıfır konut veya ikinci el konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 temel kural nedir?

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]