22 Aralık 2018, 15:18 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SAĞLIKLI BESLENME

SAĞLIKLI BESLENME

Feyza GÖKÇE

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1465 kez okunmuştur

Anne karnından başlayarak ömrün sonuna kadar devam eden ve bireylerin sağlığını korumak,geliştirmek,yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yapılan beslenme çoğu zaman açlık duygusunu bastırmak ve karın doyurma eylemi olarak algılanmaktadır.Oysa ki beslenme bireylerin yaşam tarzı haline getirmesi gereken bir ihtiyaçtır.
 
Makro ve mikro besin ögelerinin her birine vücudun ihtiyacı vardır.Bu besin ögeleri vücudun büyüme ve gelişmesi,sağlıklı yaşama devam etmesi için gereklidir.Gereğinden fazla veya daha az alındığı takdirde vücutta dengesiz beslenmeye sebep olarak hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.
 
Peki Sağlıklı Beslenmeye Bu Kadar Yakınken Neler Yapabiliriz?
 
-HER ÖĞÜN MUHAKKAK TAZE SEBZE VE MEYVE TÜKETİLMELİDİR!
 
Pratik olarak toplumda yemek ve salata olarak tüketilenlere sebze,tatlı olarak tüketilenlere ise meyve denilmektedir.Sebze ve meyvelerin renkleri içerisinde bulunan pigmentlere göre değişmektedir.Farklı sebze ve meyveler farklı türde vitamin,mineral içermektedir.Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral dengesini sağlayabilmek adına mevsimine uygun şekilde sebze ve meyveler tüketilmelidir.
 
-TAM TAHILLI ÜRÜNLERE SOFRANIZDA YER AÇIN!
 
Ekmek tüketiminin çok fazla olduğu Türk toplumunda tam tahıllı ürün gruplarının soframızda yerini alması çok önemlidir.Basit karbonhidratları beslenmede en aza indirerek,kompleks karbonhidratları arttırmalıyız.Beyaz ekmek yerini mineral,lif ve posa bakımından zengin olan tam tahıllı ya da tam buğday ekmeğine bırakmalıdır.
 
-SU HAYATTIR İHMAL ETMEYİNİZ!
 
İnsan vücudunun %60’a yakını su olduğundan aslında susuz bir yaşam düşünülemez.Su yaşam kaynağıdır demekte yanlış olmaz,çünkü suyun vücuttaki yerini herhangi başka bir sıvı ile doldurmak mümkün değildir.Su tüm organlar için hayati önem taşıdığı gibi bağışıklık sistemini korumada da etkilidir.İnsan vücudunun ihtiyacı olan su miktarı mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor olsada bilimsel aralıkta kilogram başına ortalama 0,30ml su alınmalıdır.Örneğin 50kg ağırlığındaki bir bireyin tüketmesi gereken su miktarı 50kg*0,30ml = 1500ml’dir.

-GÜNLÜK PROTEİNLERİNİZİ MUHAKKAK TÜKETİNİZ!
 
Örnek protein olarak kabul ettiğimiz yumurta kronik bir rahatsızlık olmadığı sürece kahvaltı sofralarında hemen hemen her gün bulunmalıdır.Süt ve süt ürünleri protein kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağıdır.Kırmızı et ise protein,B12 ve demir bakımından zengindir.Kırmızı et tüketimini haftada 3-4 gün yapabilir kırmızı et yerine beyaz et(tavuk,hindi,balık vb) tüketimi de sağlayabilirsiniz.
 
Sağlıklı beslenmenin size kazandıracakları
+ Güçlü ve zinde bir yaşam
+ Sağlıklı ve enerjik bir vücut
+ Güçlü bir psikoloji ve sağlam bir özgüven
+ İdeal yağ/kas oranı
+ Parlak bir cilt

Dengesiz beslenmenin oluşturacağı sorunlar
- Kronik hastalıklara sebebiyet verebilmektedir
- İştahsızlık veya aşırı iştah
- Sağlıksız bir vücut şekli
- Aşırı şişman ya da zayıf bir fizik
- Kronik yorgunluk

SAĞLIKLI BESLENMEDE ÖNERİLER

* Her besin grubundan yeterli miktarda vücuda alınız
* Besinleri güzel ve iyi çiğnemeye özen gösteriniz
* Yeterli miktarda su tüketiniz
* Taze sebze ve meyve tüketme alışkanlığını mutlaka vücudunuza kazandırınız
* Kompleks karbonhidratlar tercih ediniz
* Günlük besin tüketiminizde etiket okuma alışkanlığı kazanınız
* Fiziksel aktiviteyi yaşamınızdan eksik etmeyiniz

Tıp biliminin babası olarak bilinen Hipokrat’ın da dediği gibi ‘Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun’


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]