26 Aralık 2018, 19:15 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ASGARİ ÜCRET VE YEREL GAZETELER...

ASGARİ ÜCRET VE YEREL GAZETELER...

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 336 kez okunmuştur

Anadolu’da bir deyim vardır, “Bekara karı boşamak kolay” denir. Biraz argodur ama, mahalli ağızda kadına, hanıma, eşe tabir böyledir.
 
Her seçimde, siyasetçilerin birinci malzemesi asgari ücrettir. Bu seçimde de asgari ücret üzerinden spekülasyon yapılacaktı ama, hükümetin hamlesi, bu tartışmayı şimdiden bitirdi. Açıklanan, bekarlar için net 2020 TL, evliler için bu rakam 2155’i buluyor.
 
Yine de, hükümet Haydar Baş’ın elinden kurtulamaz. Bundan 3 yıl önce asgari ücret 5 bin lira olacak diyordu. Ne zaman olacaktı peki? Bağımsız Türkiye Partisi iktidar olduğunda. Peki, bu ihtimal oranı ne kadardı? BTP’nin 20 yıldır seçim oranlarının ortalaması %003’e tekabül ediyor. İşte budur, bekarın boşama hikayesi…
 
Eğer asgari ücret çok artmasın dersen, asgari ücretle çalışan arkadaşlara haksızlık edersin, asgari ücret şu kadar olsun dersen, bu sefer işverenler hop oturur, hop kalkar. İşveren işadamlarına göre yine de hava hoş. Duyum ve medyadaki haberlere göre, yılbaşından sonra 10 kişi çalıştıran 7’ye düşmeyi, 20 kişi çalıştıran orta ölçekli işletmeler kadroyu 15 kişiye düşürmek suretiyle, asgari ücret maliyetini kendine göre dengeleyecek.
 
Bu durumda kim zararlı çıkıyor?
 
Hele mevzu “vasıflı mevkute” faslına gelirse, vahim durumlar var. Resmi ilan alan yerel gazeteler, mesela Tokat’ta 4 gazetemiz var. Devletin zorunlu istediği asgari kadrosu 6’dır. Buna iki de matbaacı koyduğunuz da, bu sayı 8 olur. Yılbaşından itibaren asgari ücret ortalama 2070 şeklinde düşündüğümüzde, bir çalışanın maliyeti 3 bin liradır. Yani, sadece eleman gideri 24 bin lira gibi bir rakama tekabül eder. Henüz, kağıt, kalıp ve kira gibi diğer giderleri bu hesaba eklemiş değiliz. Resmi ilan geliriyle gideri hesapladığınızda ise, gazete sahibinin her ay cebinden 5 bin lira gibi bir rakamı zarar olarak çekmesi gerekiyor.
 
Oysa, bir fikir işçisinin şu anki asgari ücretten daha fazla almasını isterim. Ama ortadaki fiili gerçek budur. Aşağı tükürsek sakal, yukarı tükürsek bıyık. Diğer işletme sahipleri gibi, eleman azaltma veya çıkarma durumu da olamaz. Çünkü, yerel gazetelerin resmi ilan koşulları arasında, yasalarla belirlendiği üzere asgari kadrosudur. Bunu düşürmeniz mümkün değildir.
 
Tokat’ın da içinde bulunduğu birçok şehirde, yerel gazetelerin kardan doğal ortağı vardır: Basın İlan Kurumu… 4 gazetenin yayınladığı resmi ilan tutarından %15 komisyon alır BİK.
 
Yerel gazetelerin özel reklam ve abone noktasında yetersizliği ortadadır. Tokat’ta bir tane marka firmamız var, oda yerel medyaya ne ilan verir, nede bir destekte bulunur. Ulusal medyada boy boy reklamını görürsünüz ama, hiç yerel gazete ve televizyon da bir derde derman reklamını göremezsiniz. Biz ise, sanki sahibi bizmişiz gibi üzerine titrer, laf söyletmeyiz. Dimes/Diren Holding…
Tokat dışına çıksak bile, girdiğimiz markete Dimes ürünlerini sorarız ki, ürün yoksa bile market raflarına alıp koysun ve satsın isteriz.
 
Tokat’ın tek markası Dimes’e birisi saldırsa, işte bu yerel gazetelerde karşı çıkar, firmamızı savunuruz. Peki Dimes ne yapar? Yerel gazetelerle ilgili bir reklam kaynağı ayırmaz, ürünlerinin baskı işlerini Tokat’taki matbaalara vermez, hal ve ahvalini sormak için ziyaret etmez.
 
Yerel gazeteler, teknolojiye yenilmedi, vefasızlığa yenildi.


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Mürekkep ve Kağıt Kokuları İçinde 43 Yıllık Gözbebeği, 'MAŞALI'
Tokat'ın çalışmaya devam eden en eski matbaacısı olan Halil Ekicioğlu, 43 yıllık ömrü beraber paylaştığını söylediği matbaa makinesi için 'gözbebeğim' tabirini kullanıyor.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Musa Özdemir / TOKAT
Tel :0 (535) 210 6413
Faks : 0 (356) 212 4884
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]