20 Ocak 2019, 00:53 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI OBEZİTE

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI OBEZİTE

Feyza GÖKÇE

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1092 kez okunmuştur

Nedir bu 7’den 70’e herkesi etkilemeye başlayan ve Dünya’da ortak bir sağlık problemi olarak görülen obezite?
 
Obezite; vücutta alınan enerjinin harcanandan fazla olmasından kaynaklı yağlı vücut kütlesinin yağsız vücut kütlesine oranla artmasıyla meydana gelen bir sağlık problemidir. Klinik olarak ise obezite vücut ağırlığının(kg) boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle(m2) (kg/m2) şeklinde tanımlanmaktadır. Obezitenin oluşumunda büyük oranı genetik faktörler oluşturmakla beraber sosyal, kültürel, biyolojik ve çevresel etmenlerde obezite oluşumunu destekleyerek meydana gelme olasılığını arttırmaktadır. Obezite kardiyovasküler sistem ve endokrin sistem üzerinde çok fazla değişikliğe sebep olarak Tip II diyabet, kolesterol, koroner kalp rahatsızlıkları, kanser, hipertansiyon gibi ciddi kronik hastalıkların da oluşumunu tetiklemektedir. Günümüzde obezite tedavisi diyet desteğiyle birlikte beslenmenin yaşam felsefesi haline getirilmesiyle engellenmeye çalışılmaktadır. Özellikle küçük yaşlarda yanlış beslenme alışkanlıklarıyla birlikte meydana gelen obezite ile mücadelede anne/babalara büyük iş düşmektedir.
 
Peki obezite’nin bu kadar yaygınlaşmasındaki en büyük etken nedir?
 
Özellikle gelişim çağındaki 8-15 yaş arası çocuklarla birlikte eğilim göstermeye başlayan obezite’de risk oluşturan faktörlerden en önemlisi kontrolsüz beslenmedir.Burada ailenin beslenme şekli çok fazla etkili olmaktadır.Dengesiz aynı zamanda düzensiz beslenen ailelerin çocuklarına da kazandırdıkları bu alışkanlık ilerleyen dönemde onların geri dönüşünü zor bir sürece sokmaktadır.Ebeveynlarin bu konuda daha bilinçli bir şekilde davranarak doğru alışkanlık kazandırma konusunda etkili olmaları gerekmektedir.
 
Çocuklarınıza doğru beslenme alışkanlığı kazandırırken neler yapmalısınız?
 
Sağlıklı beslenmede özellikle çocuklar bütün besin gruplarını düzenli ve dengeli bir şekilde almaya başlamalıdır...
 
* Öncelikli olarak beslenme alışkanlıklarınız gözden geçirmelisiniz.
 
* Anne babalar çocuklarına karbonhidrat, protein,yağ gibi makro besin ögeleri yanında özellikle mineral ve vitamin açısından da zengin bir beslenme sağlamalıdırlar.
 
* Kemik gelişiminin iyi olabilmesi için süt ya da yoğurdun fazla tüketilmesine gerek yoktur. Günlük ortalama 500ml süt/yoğurt tüketimi(2,5 su bardağı) yeterlidir. Fazla tüketilen süt çocuklarda iştahsızlık yapmakla beraber vücuda alınan fazla miktarda ki kalsiyum da demir emilimini azaltarak ilerleyen dönemde demir eksikliğine neden olabilmektedir.
 
* İştahsızlık problemi yaşayan çocuklarınıza sadece yemek yemesi için televizyon, bilgisayar, tablet karşısında yemek yeme alışkanlığı kazandırmaya çalışmayınız. Bu durum ilerleyen dönemde kontrolsüz beslenmeye dönüşebilmektedir.
 
* Alışveriş esnasında çocuklarınızın paketli gıdalara yönelimini en aza indirerek, etiket okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışın. Paketlenmiş cips, çikolata, asitli içecekler yerine taze meyve/sebze ya da yağlı tohumlar tüketmek daha sağlıklı tercihler olacaktır.
 
* Meyve yerine meyve suyunu vererek aynı etkiyi sağlayabileceğinizi düşünmeyin. Meyveyi taze olarak tüketmek hem vitamin/mineral,posa açısından çocuklarınıza yararlı olacak hem de konstipasyon (kabızlık) problemi yaşayan çocuklarda bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
 
* Ailenizle birlikte hafta sonunu güzel bir yemek ile taçlandırmak isterseniz tercihleriniz fast-food ve asitli içecekler yerine ızgara köfte/tavuk veya balık yanında ise salata ve ayrandan yana olsun.
 
* Çocuklarınız ile birlikte fiziksel aktiviteyi teşvik eden hafta sonu aktiviteleri planlayın beraber bisiklet sürün, akşam yürüyüşlerine çıkın, yüzmeye gidin. Fiziksel aktivite hem bedenin dinç kalması hem de obezite ile mücadele de büyük önem taşımaktadır.
 
Çocukluk çağından itibaren sağlıklı bir şekilde kontrol altına alınmayan beslenme zaman içerisinde kilo artışının yanı sıra farklı sağlık problemlerine de davetiye çıkartmaktadır. Önceliğiniz sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek daha sonrasında ise bunu fiziksel aktivitelerle desteklemek olsun.
 
Unutmayın sağlıklı beslenen çocuklar sağlıklı beslenen nesiller olacaktır..


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?







Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]