02 Şubat 2023, 17:09 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ZAMANIN SARKAÇLARI

ZAMANIN SARKAÇLARI

M. Halil PAZARLI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1896 kez okunmuştur

Tokat Saat Kulesi'nin 100. Yıl Anısına...
 
 
   Şiirin Ş'sini yazmak yerine Ş'nin şiirini yazmak isterdim. Değil legalden yana olmak, bizzat kendisi illegaldir şiirin. Aynı anda gökyüzünün haritasını çizdiği gibi, yeraltının nabzını da tutar. Belki bu yüzden silinmiştir ayışığı şiirlerden, ayak basılalı beri Ay'a. Kim bilir? Zamana karşı durandır şiir. Ölüme de. Zamana karşı duranın şiirini yazmak isterdim. Ölümün de.
 
   Anayasası olmayan tek cumhuriyet şiir değil midir? Bütün kutsal kitaplardan kovulmuştur. Devletten'de, Yine de sürgün olduğu söylenemez. Her şiir kendi yasası üzre kendi devletini kurmuştur, Ne yöneten vardır orda, Ne yönetilen. Kul da kendisidir, Tanrı da. Söz de, sözcük de. Bu yüzden mi uzak durur hep yasal işlerden? Bu yüzden mi adı illegale çıkmıştır? Yasadan, yasalardan uzak duranın şiirini yazmak isterdim.
 
   Duranın, eylemsizliğin yanında değildir şiir, devinim halindedir. Yanar, döner durmaksızın değişir. Göğün yüzündeki güvercindir, yerin elindeki akarsu, yeraltında kömür. Güvercinin attığı taklayı, akarsuda akıp giden susuzluğu, kömürde yanıp sönen ateşi yazmak isterdim.
 
   Her işine eylemine aşkla başlayandır şiir. Sabah kalkar kalkmaz yüzünü yıkar: Aşktır musluktan dökülen. Otobüse biner: Aşktır ödediği, paso kullanmaz. Çay içer bir deniz kıyısında: Aşktır içtiği taze dem, az şekerli. Ama açığa vurmaz aşkını. Aşkı da yasaktır. İllegaldir. Bütün kurumlara ve kuramlara karşıdır. Hiçbir tanıma sığmaz. Bilenler bilir kimliğini, kasketini gözlerine indirse de. Onun bilinen, benim bilinmeyen kimliğimi yazmak isterdim.
 
   Her an, her yerdedir şiir. Yanı başımızdadır. Yanı başınızda. Bir romanın dipnotundadır. Bir öykünün başlangıç cümlesinde. Bir fotoğrafın bembeyaz arabında. Yağmurun cama vuran sesidir, özlemde buluşan bakıştaki sessizlik. Damarı yerin altında gizli bir damla sudur, uykusu palamarından çözülmüş bin damla susuzluk. Adanmış olandır, hem de adanan. Tan atanda yanan alevdir, külü de dumanı da kendinden menkul. Kendi karanlığından damıtmıştır aydınlığını, ışığını. Her bir dizesi bir ışık demeti bu aydınlığın şiirini yazmak isterdim.
 
   Ufku geniştir, ülkesi sonsuz, özgürlüğü sınırsız. İnsanın olduğu her yerde. Aşkın olduğu her yerde. Umudun olduğu her yerde. Onurun olduğu her yerde. Emeğin, direncin, bilincin olduğu her yerde.
 
   Şiirin Ş'si yerine, Ş'nin şiirini, bir de böyle bir yazı değil de aslında, hiçbir sözcük kullanmadan, bembeyaz sıradan bir şiir yazmak isterdim. Uçurumlara dar gelen.
 
Refik DURBAŞ


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Bu yazıyı okumadan konut satın almayın! Projeden konut, sıfır konut veya ikinci el konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 temel kural nedir?

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]