03 Haziran 2019, 01:05 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME

RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME

Feyza GÖKÇE

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 711 kez okunmuştur

Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme yaşamın her anında büyük önem taşımaktadır. 11 ay sonunda kavuştuğumuz ramazan ayını yavaş yavaş uğurlamak üzereyiz. Uzun süreli açlıktan çıktığımız ve mükellef bayram sofralarının kurulduğu bu bayram döneminde hazımsızlık ve şişkinlik problemleriyle karşı karşıya kalmamak için beslenmemize ekstra dikkat etmemiz gerekmektedir.
 
Bayram sabahıyla birlikte sağlıklı beslenmenin temeli olan az az ve sık sık beslenmeye başlanabilir. Sindirim sisteminize bir anda yüklenmemek için öğün sayıları yavaş yavaş arttırarak beslenmeye başlanmalıdır. Ana öğünlerinizde her besin grubundan (karbonhidrat, protein ve yağ) azar azar bulunması gerekmektedir. Hafif ve az yağlı olan besin grupları tercih edilmelidir. Tatlıya hayır diyemeyenler, çok fazla zaafı olan kişiler özellikle karbonhidrat kısıtlamasına başvurmalıdır. Hafif bir kahvaltı yaparak başladığınız gününüzün geri kalan kısmında ara öğünlerinizin bir tanesi yerine bir küçük dilim tatlı eklemesi yapabilirsiniz bu eklemeyi bayram boyunca en fazla 2 kez yapmayı tercih ediniz .Aile,akraba ve arkadaş ziyaretlerinin de çok fazla gerçekleştiği bayram günlerinde ikramları minimum miktarda tüketmeye çalışınız.
 
Bayram gezmelerinde hayır demeyi kolaylaştırabilmek adına olabildiğince tok gitmeye özen gösteriniz. Fazla miktarda besin tükettiğinizi düşündüğünüz günlerde öğle&akşam yemeklerini olabildiğinde sade tüketmeye çalışınız. Yoğurt ve yanında hazırlanmış bol yeşillikli bir salata alternatif bir öğün seçeneği olabilir. Bayramda da tam tahıllı ürünleri tüketmeye devam ediniz, yanı sıra probiyotik içeriği yüksek olan yoğurt, kefir ve posa bakımından zengin, antioksidan özelliği yüksek olan meyve tüketimi yapmak sindirim sisteminiz için de oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca sindirim problemi yaşamamak için çiğ sebzeler kabuklarıyla birlikte bol miktarda tüketilmelidir.
 
Ramazan dolayısıyla azalan fiziksel aktivite yavaş yavaş arttırılmalıdır. Sahur yaparak geçirdiğimiz ramazan ayı sonunda gece yemek yeme alışkanlıkları devam ettirilmemelidir. Yemeklerden sonra 1 fincan yeşil çay tüketimi yapmak vücudunuzun ödem tutmaması için fayda sağlayacaktır. Bu bayram sağlıklı beslenmek için sizlere bir fırsat olsun, alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışınız.
 
SEVGİYLE VE SEVDİKLERİNİZLE BİRLİKTE GÜZEL BİR BAYRAM GEÇİRMENİZ DİLEĞİYLE...


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]