09 Ağustos 2019, 19:27 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KURBAN BAYRAMINDA BESİN TÜKETİMİNE DİKKAT!

KURBAN BAYRAMINDA BESİN TÜKETİMİNE DİKKAT!

Feyza GÖKÇE

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 879 kez okunmuştur

Bayram dönemini sorunsuz ve kilo almayacak bir şekilde geçirmek istiyorsanız işte dikkat etmeniz gereken ufak ipuçları
 
BAYRAM SOFRALARINIZ DAHA HAFİF BESİN SEÇENEKLERİ İLE ÇEŞİTLENSİN
 
Güne mutlaka bütün besin ögelerini yeterli miktarda içeren hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır . Bayram sofrasında baş köşede yerini alacak olan kırmızı et tüketimini kontrol altına alarak minimuma indirebilmek için sofralar salata ve zeytinyağlı besinler ile çeşitlendirmelidir.
 
KIRMIZI ET TÜKETİMİNE DİKKAT
 
Özellikle kalp rahatsızlığı ve kolesterol problemi ile mücadele veren bireyler bayram da kırmızı et tüketimine daha fazla dikkat etmelidirler. Kurbanın iç organları(sakatatlar), kolesterol açısından çok zengin olduklarından dolayı tüketilmemesi gerekmektedir . Doymuş yağlar açısından oldukça zengin olan kırmızı et tüketilirken ekstra yağ ilavesi yapılmamalıdır. Etlerin yağda kızartılması ekstra yağ ilavesi yapılarak pişirilmesi besin ögelerinde kayıplara sebep olabilmektedir. Pişirme yöntemlerinde buğulama,haşlama ya da ızgara et veya yağ eklemeden yapılmış kavurma tercih edilmelidir.
 
Kesildikten sonra hemen tüketilen kurban eti sert ve pişmesi zor olduğundan mide problemlerine yol açabilmektedir. Gaz,şişkinlik ve hazımsızlık problemleriyle karşılaşmamak için kesilen kurban etleri en az 24 saat dinlendirildikten sonra tüketilmelidir. Yemeklere lezzet vermesi açısından kullanılan iç yağ,kuyruk yağ gibi doymuş yağlardan olabildiğince uzak durulmalıdır .Etin yanı sıra bol miktarda yeşillik veya mevsim salata tercih edilmelidir.
 
İKRAMLARA SİZ HAYIR DİYEMİYORSANIZ,MİDENİZ HAYIR DESİN =)
 
Gidilen her bayram ziyaretinde ikram edilen yağlı ve şerbetli ikramları reddemiyorsanız,ziyarete çıkmadan önce evde tüketeceğiniz 1-2 porsiyon taze meyve ve yanında tüketeceğiniz 1 bardak süt veya yoğurt kan şekerinizi dengeleyerek uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.
 
YEMEKLERDEN SONRA FİZİKSEL AKTİVİTE OLABİLDİĞİNCE ARTTIRILMALIDIR
 
Gün içerisinde yemeklerden sonra yapacağınız minimum 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş veya fiziksel aktiviteler yağ yakımını hızlandırmada sizlere yardımcı olacaktır.
 
GÜN İÇERİSİNDEKİ SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT
 
Beslenme programınızdaki ana ve ara öğünlerden önce tüketeceğiniz 1 bardak suya ilave olarak gün içerisinde belirli sıklıklarla su tüketimi sağlanarak 2-2,5 litre su tüketimine ulaşılmalıdır.
 
ÇAY&KAHVE TÜKETİMİNDE DİKKATLİ OLUNMALIDIR
 
Ziyaretler esnasında çok fazla tüketilen çay, kahve gibi diüretikler vücuttan sıvı kaybına sebep olmanın yanı sıra uykusuzluk,kalp ritim bozukluğu ve mide problemlerine de sebep olabilmektedir.                                                                                                                                                      
DİYETİSYEN
Feyza GÖKÇE


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]