06 Ekim 2019, 22:34 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

PAKETLİ GIDALARDAKİ GİZLİ TEHLİKE ÇİN TUZU!

PAKETLİ GIDALARDAKİ GİZLİ TEHLİKE ÇİN TUZU!

Feyza GÖKÇE

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 35572 kez okunmuştur

Gıdaların içeriğinde glutamat,glutamic asit veya glutamin olarak da yer alabilen,kısaltılmış adıyla MSG,Çin tuzu veya E621 koduyla bilinen Monosodyumglutamat,glutamat aminoasidinin sodyum tuzu olup,özellikle hazır gıdalarda sıklıkla kullanılan lezzet arttırıcı bir katkı maddesidir.
 
MSG(Monosodyumglutamat),tükürük bezlerinde salgıyı arttırarak gıdanın lezzet özelliklerini güçlendirmekte bireylerin daha sık ve hızlı yemek yemesine sebebiyet vermektedir.Başta Çin ve Japon mutfağı olmak üzere Türkiye’de dahil bir çok ülkede hazır gıdaların içeriğinde yerini almış olan Monosodyumglutamat yaygın olarak kullanılmaktadır.Tüm cips çeşitleri,bazı katı yağlar,bebek mamaları,et suları,ketçap/mayonez ikilisi,hazır çorbalar,işlenmiş et ürünleri ve soslar gibi hemen hemen bütün hazır gıda maddelerinin içeriğinde bulunmaktadır.
 
MSG(Monosodyumglutamat), vücuda alındıktan sonra özellikle ‘ÇİN RESTAURANTI SENDROMU’ olarak adlandırılan bir takım etkilere sebep olmaktadır.
 
MSG İÇERİKLİ BESİNLER TAT ALMA DUYUMUZU ETKİLEMEKTE
 
Dilimiz üzerinde tat almamıza yardımcı olan 200 adet tat tomurcuğu bulunmaktadır.Vücuda alınan besinler ağızda tükürük sıvısının etkisiyle kimyasal olarak ayrışmaktadır.Küçük moleküllere ayrılan besin maddeleri,sinirler yardımı ile beyinde tat sinyalleri oluşturmakta fakat; MSG tat alma duyusu üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir.Son yapılan araştırmalara göre MSG içeren besinleri(Örn;cipsler,meyveli yoğurtlar vb) tüketen kişilerin,sağlıklı besinler tükettiklerinde aynı tadı alamadıkları gerekçesi gözlemlenmiştir.
 
MSG İÇERİKLİ BESİNLER ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE BÜYÜME HORMONUN BASKILANMASINA NEDEN OLUYOR
 
Beynin aşırı uyarılmasını ele geçiren MSG yenilen en kötü tada sahip besin maddelerinin bile tadının güzel olarak algılanmasına sebep oluyor.Özellikle Fast&Food zincirinin vazgeçilmesi olan MSG çocuklarda bağımlılık yaparak gelişim dönemlerini olumsuz etkilemekte ve sürekli tüketime teşvik ederek obeziteye de sebep olmaktadır.Bu etkilere bağlı olarak yetersiz boy uzaması,aşırı kilo alımı,yetersiz organ gelişimi ve ilerleyen dönemde kısırlık meydana gelebilmektedir.
 
MSG’NİN AŞIRI KULLANIMI
 
Anne karnında plesanta bariyerini aşarak,Neonatal dönemde vücuda geçmeye başlayan MSG aşırı kullanım sonucunda sinir sistemi,retina ve böbreklerde zararlı etkiler doğurmanın yanı sıra;öğrenme ve bellek mekanizması üzerinde de tahribata sebep olarak Alzheimer,Parkinson ve Epilepsi gibi nörodejenaratif hastalıklara neden olduğu öne sürülmektedir.

Pankreastan hormon salınımını da baskılayarak insülin hormonun yetersiz salgılanmasına ve buna bağlı diyabet oluşumuna sebep olabilmektedir.
 
Feyza GÖKÇE
Beslenme ve Diyet Uzmanı


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Bu yazıyı okumadan konut satın almayın! Projeden konut, sıfır konut veya ikinci el konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 temel kural nedir?

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.046 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]