11 Ekim 2021, 15:13 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

HER KAYIP YAS BEKLER

HER KAYIP YAS BEKLER

Elif YAZICI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 111 kez okunmuştur

Kadın anne olmak ister gönülden. Hamile olduğunu öğrendiği gün heyecanla çarpar kalbi. Eşi ile paylaşır, eşe dosta söyler. Günden güne bir can büyütür içinde. Her hafta yeni bir heyecandır onlar için. Ultrasonda görülür, kalp atışları duyulur. Bir canlı doğana kadar evlat sayılmaz mı? Annenin rahminde oluşmaya başladığı ilk günden itibaren o bir evlattır. Gün gelir minicik kalbi daha dünyaya gelmeden atmayı bırakır, terk eder anne rahmini. Akabinde cansız bir bedenin alınması işlemi. Ebeveyn kaybetmiştir bebeğini, onun doğumunu, onun büyümesi hayalini, anne veya baba olma halini kaybetmiştir. Dünyaya gelmedi diye bir kayıp sayılmaz mı bebek kaybı? Kadın ve erkek için dünyaya gelmemiş dahi olsa bu bir evlat kaybıdır.
 
Her kadın ve her erkeğin algılama biçimine göre değişmekle birlikte bu kayıp da yerini üzüntüye, hüzne, suçluluğa, pişmanlığa bırakır. Örülen patik ve yelekler, alınan kıyafetler kaldırılırken anne içindeki boşluğa sarılır. Henüz ismi koyulmadı diye bir kayıp sayılmaz mı bebek kaybı?

Gün geçer, ay geçer, yeni bir bebek doğar belki. Nedeni bilinmeyen bir hüzün bırakmaz ailenin peşini. Ebeveyn yenidoğan bebeğine şefkatle bakarken içinde bir yer üzülür. Buruk bir hal vardır üzerinde. Dünyaya gelmeden varlığını yitiren bebek annenin rahminde, annenin zihninde, annenin kalbinde, yenidoğan bebeğinin bedeninde sürdürür varlığını ta ki yası tutulana dek. Hak ettiği üzüntüyü, kabulü, vedayı alana dek.

9-15 Ekim Bebek Kaybı Farkındalık Haftası. Birçok ebeveyn bebeğini dünyaya getiremeden kaybediyor. Meydana getirdiği duyguların farkında olmadan hayatına öyle devam ediyor aileler ancak bu hüzün de var olmaya devam ediyor bir yandan. Her kayıp gibi bu kayıp da kabul ve yas bekliyor. Böyle bir kaybınız var ise önce duygularınızı fark etmekle başlayabilirsiniz. Bir ritüel ile ona veda etmeyi deneyebilirsiniz. İsmi yok ise önce ona bir isim verebilir, onun ile ilgili hayallerinizi ve beklentilerinizi kağıda dökebilirsiniz. Bu yasa izin vermek, içinden geçmek geride bırakmak açısından mühim. Geçmişte bebek kaybı yaşamak, annelerin daha sonra dünyaya gelen bebekleri ile bağ kuramaması açısından bir risk faktörü. Birçok anne yenidoğan bebeği ile bağ kuramadığı için kedisini yetersiz ve suçlu hissediyor. Bu kayba isim vermeyi, hakkında konuşmayı çok değerli buluyorum. Aynı deneyimi yaşamın annelerin bir araya gelerek konu hakkındaki hislerini paylaştıkları çemberleri çok kıymetli buluyorum. Hepsi bir ritüel olup yas sürecine izin veriyor. Duygular söze dökülüyor, akıyor ve geride kalıyor. Tüm doğmadan veda eden bebekler anılmayı hak ediyor.


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]