03 Kasım 2021, 15:38 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TRAVMATİK KARŞIT AKTARIM

TRAVMATİK KARŞIT AKTARIM

Elif YAZICI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 835 kez okunmuştur

Travma bulaşıcıdır!

Travmatik yaşam olayını dinleyen danışman, zaman zaman duygusal olarak alt üst olur. Danışanın yaşadığı terörü, öfkeyi, umutsuzluğu daha düşük bir derecede aynen yaşar. Hiçbir mağdur tek başına iyileşemeyeceği gibi hiçbir danışman da travma mağduru bireyle tek başına çalışmamalıdır.
 
Yardım veren, vekaleten acı çekmeye ek olarak, danışan gibi ilişkilerindeki bozulma ile mücadele etmek zorunda kalır. İnsanın kötülüğü, zorbalığı, zalimliği hikayelerine tekrar tekrar maruz kalma kaçınılmaz olarak yardım verenin ‘Temel Güven’ hissine meydan okur.  Kişisel yaralanabilirlik duygusu büyür.
 
Başka insanlardan korkabilir, güven sorunları yaşayabilir. Aile içi şiddet alanında çalışan kadın danışmanlarda gördüğüm karşı cinse olan güvenin sarsılmasıydı. Yardım verenler suçluluk duygusu hissedebilir, maruz kaldığı hikayelerden korunduğu için danışanın katlanmak zorunda kaldığı acı ona kendisini suçlu hissettirebilir.
 
Yardım verenin kendi hayatında yaşadığı rahatlık, güven duygusu, mutluluk, iyilik hallerinin tadını çıkarması güçleşebilir.
 
Tükenmişlik, aşırı sorumluluk alma, kurtarıcı rolüne bürünme ortaya çıkabilir ve bu durum bir süre sonra mağdura yardım etmektense zarar vermeye dönüşebilir.
 
Tam tersi durumda yardım veren, danışana karşı aşırı kuşkucu, öfkeli, yargılayıcı, cezalandırıcı davranabilir. Travmanın doğasını bilmek danışana karşı tetiklenmeme açısından önem arz eder. Travmatik olay karşısında prefrontal korteksinin devre dışı kaldığını hatırlamak danışanın bir çok olumsuz davranışını da açıklar. Danışanın zaman zaman bize yönelen öfkesinin bizle ilgisi olmadığını unutmamak önemli olduğu gibi danışanda gördüğümüz ve bizde aşırı tepkilere yol açan; bu tepkiler yoğun üzüntü yoğun öfke olabilir, bir yerlerde duran kendi travmalarımız olabilir.
 
Ne yazıkki travmaların çözümü nihai değildir. İyileşme hayat boyu devam edebilir. Travmatik olayın etkisi bireyin hayatı boyunca yankılanmaya devam eder. Biz müdahale yapan çalışanlar olarak bunu unutmazsak danışanı kurtaramayacağımızı anlayabiliriz. İyileşme zincirinin birkaç halkasında yer alarak kişinin hayatından biraz olsun zevk almaya çalışmasını sağlamak, ilişki kurabilmesini desteklemek, gündelik yaşamına ve işlevselliğine dönmesini sağlamak değerlidir.


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 altın kural
Bu yazıyı okumadan konut satın almayın! Projeden konut, sıfır konut veya ikinci el konut satın almadan önce dikkat edilmesi gereken 15 temel kural nedir?

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.046 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]