28 Eylül 2022, 15:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

YAZIK OLMASIN MEMLEKETE...

YAZIK OLMASIN MEMLEKETE...

Yakup ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 91 kez okunmuştur

“Zamanında yazdım ben bunları” demek için yazdığımı en başta ifade ederek, tarihe küçük bir not düşülsün diyerek söze başlamak istiyorum.
 
Memleketimiz, güzeller güzeli Tokat’ımızın mevcutta genel siyasi görünümü ve 2023 Haziran seçimlerine giderken ahvâl ve şerâitinin genel bir fotoğrafını çekmek istiyorum. Görebildiğimiz, duyabildiğimiz, algılayabildiğimiz kadarıyla.
 
Siyasi hesaplar, günlük olayların potasında haftalar içinde, hatta haftada birkaç defa  değişiklik gösterse de Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı seçimlerde karşı karşıya gelecek. Özellikle Millet İttifakı, -Altılı masanın ayağı sakat, çatırdıyor!.. söylemlerine gücünün yettiğince cevap verme ile meşgul oluyor. Hatta rakipleri yedinci ayak HDP dese de, İyi Parti cephesi olanca kudretiyle avaz avaz -Yok böyle bir şey, biz terörün yandaşları ile aynı masada olmayız!.. kararlığını hiç şüphesiz gösteriyor ve bundan taviz vereceğe benzemiyor. HDP öncülüğünde kurulmaya gayret edilen marjinal sol ittifakın kayda değer bir etki yapabileceği konusunda endişe taşımıyorum. Halk zaten marjinal soldan hiçbir şey beklemiyor.  Onlara oy verecek seçmen marjinal sol seçmen olacağı için, seçimlerde bu ittifakın genel temayülde ve neticede hesabın altını çizdiğimizde bir karşılık bulamayacağını şimdiden söylemek zor olmayacaktır.
 
Tokat cephesine gelince…
 
Şimdiye kadar Tokat’ta yapılmayan ya da yapılamayan hizmetlerin yapılması ve Tokat’ın geleceği için adayların ince eleyip sık dokunarak tespiti hayat-memat meselesi. Bu seçimde, tüm yurt sathında olduğu gibi Tokat Halkı'nın da çok seçici olacağını, partilerin adaylarına karar verirken halkta zerre karşılığı olmayan kişilere hiç itibar etmeyeceğini düşünüyorum. Geldiğimiz son siyasi süreçte genel manzara gösteriyor ki, artık sadece partinizin güçlü olması yetmiyor. Partinizle birlikte adayınızın da temiz kimlikli, yıpranmamış, şaibesiz, halktan kopmamış, harama bulaşmamış insanlar arasından olması gerekiyor. Seçkinci ve statükocu anlayıştan bu millet çok çektiği için artık aday faktörü çok önemli baş faktör konumuna gelmiş durumda.
 
İki dönem önce Ankara genç bir aday göndermişti. İsim telaffuz etmeyelim, hepiniz bilirsiniz. Tokat’ta tanıyan bir Allah’ın kulu olmamıştı da kahve kahve, köy köy dolaşmıştı kendini izah etmek için. Hem kendini, hem etrafındakileri yormuştu o dönem.
 
AK Parti İl Başkanı, Kurucu İlçe Başkanı Cüneyt Aldemir'in AK Parti'ye emeği inkar edilemez aynı zamanda 20 yıllık Parti ve teşkilat geçmişiyle Tokat siyasetinde önemli bir figür...
 
Zeyid Aslan’ın hem yerel hem de genel siyasetçi ve direk Reis'e endeksli olduğunu düşünerek yazıma devam ediyorum...
 
Artık tepeden aday gönderme devrinin bittiğini düşünüyorum. Çünkü bunu kim yaparsa yapsın sonuç hüsran olacak hiç şüphesiz. Örneğin Özlem Zengin’in, Kadim Durmaz’ın, Fatih Demirkol (Demirkol İYİ Parti'de hem genel merkez hem de yerel bir siyasetçi yerelde tabanı olan, seçmenin tüm kesimlerinde ilgi duyalan bir isim), Yücel Bulut’un halkta bir karşılığı var mıdır? Evet, vardır…
 
Sempatisi, belediyecilik başarısı ile gönül kazanmış Eyüp Eroğlu’nun, CHP ve Tokat insanı nazarında gönüllerde, Tokat  siyasetinde iz bırakmış Feramuz Şahin’in, o küçücük Belediyesi'nde halkına hizmet için enerji harcayan Kınık Belediye Başkanı Güven Arslan’ın halkta bir karşılığı yok demek ne kadar hakkaniyetli olur?
 
Bizim toplum sevdiğini bağrına basar, Onu omzunda taşır, Yeter ki ona tepeden bakmasın. 
 
Avukat Mehmet Can’ın, CHP İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz’ün, MHP İl Başkanı Mustafa İpek, MHP'li İl Genel Meclisi üyesi Fenkli Ahmet Yılmaz, MHP'li Belediye Meclis üyesi Ahmet Çiftçi, Ülkü Ocakları eski Başkanı Yılmaz Çiğdem (Yılmaz Çiğdem ve arkadaşlarının MHP içerisinde önemli, güçlü kayda değer bir kitle olduğunu hatırlatmadan geçemem), Kemal Omrak ve Gün İçel... İçel soyadı Tokat MHP ve Ülkücü camia için önemli… Tokat siyasetine iz bırakmış Ak Parti eski İl Başkanı Mustafa Boyraz’ın memleket insanımız üzerinde bir etkisi olmaz demek ne kadar da safdillik olur.
 
Daha seçime kadar benim gibi başka kalemler de bu hususları yazıp çizecektir. Vakıf eserlerine bir anlamda hizmetleri ile hatırasını bırakmış Yusuf Beyazıt nasıl Tokat gündeminden düşebilir ki?
 
Ergün Dağcıoğlu, Ak parti siyasetinde önemsenmesi gereken, Teşkilatçı kimliği, Ak Parti İktidarı'nın ilk döneminde ilimize gelen hizmetlerde imzası inkar edilemeyecek siyasetin önemli bir ismi…
 
Yazının başlığını düşünürken hep hayıflanıp iç çektiğimiz zamanlar aklımıza geldiği için memlekete yazık olmasın diyoruz.
 
Memleketi tanımayan, caddesinde, sokağında oynamamış, dertlerine kafa yormamış, dükkanının önünden geçerken gözlerinin içine bakan esnafa selam vermemişleri tepeden inme aday yapmayınız.
 
Tokat’ın serin yağmurunda ıslanmayanı, Ağustos’unda güneşinden kavrulmayanı aday yapmayınız.
Nasıl olsa biz kimi istersek, o listeye kimi yazarsak halk onu seçer, bizim partililerimiz bizi yarı yolda bırakmaz derseniz hiç kusura bakmayınız, bu seçim böyle olmayacak.
 
Bu seçim çok farklı ve değişik gelişmelere gebe bir seçim olacak.
Bu seçim, seçim sonrasının köklü değişimlerini de içinde barındıran bir seçim olacak.
Bu seçim bir anlamda ülkenin farklı bir evrilmeyle karşı karşıya kalacağı bir seçim olacak.
Altı milyon Z kuşağının oyunun çok önemsendiği ve seçim aritmetiğine yön verdiği bir seçim olacak.
Aynı aile içinde bile oy çeşitliliğinin bu kadar bariz ortaya çıktığı bir seçim olacak.
 
Güneyimizde Suriye ve Irak’taki terör yuvaları ile anbean mücadele, Rusya-Ukrayna Savaşı, Yunanistan ile adalar problemi, Libya’daki varlığımızı koruma gibi gündemimizdeki hayati sorunların da çok yönlü tartışıldığı ve bu minvalde yakın gelecekteki dış politikayı da belirleyen bir seçim olacak.
 
Yazımım ikincisinde Tokat seçmeni nazarında bireysel senpati kazanmış, bireysel oyu olan gönüllerde yer yapmış  konuşulan isimleri tahmini etki alanını yazacağım.


 Tokat Olay Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Olay Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
Sani Konukoğlu; Anadolu'da sanayileşmenin öncülerinden
SANKO Holding'in Kurucusu Sani Konukoğlu, 28 yıl önce vefat etti.

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Yeni sitemizin dizaynını nasıl buldunuz?Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : 0 (356) 212 4884
Gsm : 0 (535) 210 6413
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]